ФОТО | Констракта мета на критики поради велигденската честитка: Избришете ја објавата!

констракта
Констракта / Фото: Принтскрин/Твитер

На официјалниот евровизиски твитер-профил на „РТС“ беа објавени неколку фотографии од Ана Ѓуриќ Констракта која оваа година ќе ја претставува Србија на „Евровизија“ во Торино, по повод Велигденските празници.

Но, празничната порака и оригиналната појава на пејачката паднаа во втор план поради политика, а многумина ги протолкуваа како провокација, пренесуваат српските медиуми.

Имено обајвата предизвика лавина коментари, а голем дел од корисниците на социјалните мрежи се „фатија“ за масичките на кои се поставени велигденските јајца.

Како што коментираат, мебелот личи на латинската буква „Z“, буква која е забранета во многу европски земји бидејќи истата е знак со кој се означени руските воени возила во Украина.

Многумина ова го сфатија како провокација, иако самата Констракта не се занимава со политика и засега не ја коментираше новонастанатата ситуација.

 

Повеќе написи на темата:

 

Песната на Констракта номинирана за најдобар текст на Евровизија

 

Која е Констракта, жената која ќе ја претставува Србија на „Евровизија“?

 

ВИДЕО | Името на Меган Маркл одекнува во српската песна за Евровизија: Констракта откри зошто ја спомнува војвотката

 

ФОТО | Констракта за „In corpore sano“: Стравот од старост е вовлечен насекаде!

Видео на денот