14 C
Скопје

Tag : велигден

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Велигденско послание на г.г. Стефан и Синодот на МПЦ-ОА: Живееме во време на искушенија, да покажеме љубов и послушание, да се однесуваме одговорно за општото добро

Слободен печат
Возљубени празникољупци, Велигден, денот на Христовото воскресение, е празник на животот и настан што ја промени историјата на светот. Воскреснатиот Господ е почеток и крај[2],...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Втор Велигден во пандемија – младите ги наполнија храмовите, возрасните прославија дома

Слободен печат
Река од млади се слеа кон храмовите да го прослават најголемиот христијански празник Велигден. Укинувањето на полицискиот час, сабота кон недела, се чини беше одличен повод за нив за...
Вести Регион

Бугарскиот патријарх Неофит првпат не служи на велигденската литургија

Слободен печат
 Врачанскиот митрополит Григориј ја отслужи велигденската литургија на Воскресението Христово во Патријаршиската црква „Свети Александар Невски” во Софија. Како што јави дописникот на МИА од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Митрополит г. Петар: Човекот е создаден да живее во вечна вистина, во вечна правда, во вечна љубов

Слободен печат
 Човекот е создаден да живее во вечна вистина, во вечна правда, во вечна љубов…Се радува земјата, се радува и небесата. Целата твар се радува. Не...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се враќа полицискиот час

Слободен печат
Полицискиот час се враќа на сила денеска, 2 мај и ќе трае секој ден до до 15 мај (со можност за продолжување, зависно од епидемиолошката...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Велигден со пораката за саможртвата на Христос да ни биде пример со личен подвиг да внимаваме на личното и на здравјето на другите

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев испрати писмо со честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски Господин Господин Стефан, до членовите...
Вести Македонија Слајдер

Честитка од претседателот Пендаровски по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден

Слободен печат
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква –...
Вести Македонија Слајдер

Православните верници го слават Велигден

Слободен печат
Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите....
Вести Македонија Слајдер

Велигден и оваа година во услови на пандемија, но без полициски час и намалени нови случаи на ковид-19

Слободен печат
Православните верници и втора година по ред го празнуваат Велигден во услови на пандемија, но годинава без полициски час, со апели за максимално почитување на...
Вести Македонија Слајдер

Честитка од Џафери за Велигден, желби за добро здравје, среќа, успеси и радости

Слободен печат
 Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до граѓаните од православната вероисповед за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден, посакувајќи им во негово и...