29 C
Скопје

ФОТО I Нема место за ДКСК: Министерството за политички систем, како и Агенции и Дирекции во новиот објект кај МНТ и МНР

Министерството за политички систем, Агенцијата за остварување на правата на заедниците, Националниот албански ансамбл, како и повеќе Дирекции за афирмација на заедниците ќе бидат корисници на простории во новата зграда во близина на МНТ и на МНР што денеска беше пуштена во употреба.

Фото: facebook.com/ArtanGrubi
Фото: facebook.com/ArtanGrubi

На свеченоиста присуствуваа лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, претседателот на Собранието, Талат Џафери, потпретседателите на Владата, Артан Груби и Љупчо Николовски и други. Објектот е изграден во барок стил, дел од проектот „Скопје 2014“, ѕидовите се „покриени“ со десетици уметнички фотографии, опремен е со кожни гарнитури во честерфилд стил, итн.

Фото: facebook.com/ArtanGrubi

– Новиот простор, благодарение на можноста на самата Влада, министрите под раководство на првиот потпретседател на Владата, од голем дел на заштедените средства уплати 620 милиони денари или 10 милиони евра на Акционерското друштво за станбен и деловен простор за да ја откупи зградата што го врати кредитот. Државата си врати кредит со овие пари, притоа доби едно ново Министерство, рече Заев.

Фото: facebook.com/ArtanGrubi

Иако во новиот објект беше предвидено да се смести и Државната Комисија за спречување на корупција (ДКСК), Владата, сепак, се откажа од идејата. Во тој контекст Заев истакна оти предност за простории се дала за владини институции и истакна дека Владата одлучила да одвои пари за реновирање на веќе постојните канцеларии на ДКСК.

Фото: facebook.com/ArtanGrubi

Поврзани вести

Шпанија од 20 мај ќе ги укине ПЦР тестовите за Британците

МИА Агенција

Мирел: За политичко решение со Бугарија, потребно е некој од ЕУ да ѝ рече доволно е, го загадувате процесот на проширување

Слободен печат

Се запали стан во Белград, евакуирани се станарите

Горан Наумовски

Координативен состанок во ЦУК за рано предупредување и превенција од пожари

Слободен печат

Ангелов на средба со претставници од Домот за техничка култура „Народна техника- Штип”

Слободен печат

Собранието расправаше по повеќе Предлог-закони, ќе се гласа дополнително

Слободен печат

Остави Коментар