Фестивалот БЕАМ е можност да се добие награда што ќе значи бесмртност за настанот

За првпат во Македонија ќе се организира Фестивал на најдобрите настани за годината што изминала – БЕАМ (Best of event awards Macedonia), иницијативата и организацијата се на Асоцијацијата на ивент индустријата ИВАП, а пријавувањето на проектите е во тек.

Фестивалот БЕАМ има за цел да им оддаде признание на креативните идеи и настани, но и да се потенцира и да се поттикне важноста на настаните во маркетинг плановите на клиентите и компаниите. БЕАМ ја слави креативноста, уникатноста, иновативноста, вредната и напорна работа на сите актери во индустријата за организација на настани.

– Целта на БЕАМ е мапирање на индустријата и валоризирање на работата на професионалците во ивент индустријата. Овој фестивал е шанса за втор живот на нашите настани, да ја раскажеме приказната и да ги афирмираме сите што биле дел од некој настан. Наградата, пак, ќе значи бесмртност за тој настан. Сметаме дека и клиентите и организаторите, како и креативната енергија и буџетите што ги вложиле заслужуваат ваква валоризација – истакнуваат организаторите на БЕАМ.

Најдобрите настани ќе се избираат во 15 категории, а ќе ги оценува жири-комисија составена од искусни и докажани професионалци во различни сектори од креативните индустрии.

Жири-комисијата е составена од докажани професионалци во различни сектори од креативните индустрии

Во составот на комисијата се Ана Зафирова, фриленс-новинарка и експертка по комуникации; Анета Андонова, одговорен уредник на Прв програмски сервис – МРТ 1; Анета Антова Пешева, косопственик и директор на „Ултра/Унет“ ДОО Скопје, претседател на МАСИТ – Комора на ИК-технологии, почесен конзул на Канада во РС Македонија; Билјана Колемишевска, маркетинг, комуникации и ПР во „М-Кар“ Македонија; Борис Ефтимовски, oсновач на „Маркетинг 365“; Ванчо Богоев, дипломиран продуцент, МКЦ; Вардан Тозија, филмски и ТВ режисер; Виолета Симјановска, шеф на одделот за менаџмент во културата на Академијата „Сибелиус“, UNIARTS, Финска; Дејан Пројковски, театарски режисер; Душан Марковиќ, корпоративен маркетинг и ПР-директор – „Малиќи груп“; Емилија Зографска, експерт за корпоративни комуникации во „А1 Македонија“; Златко Панков, основач на „Панекс“, Ива Дујак, главен оперативен директор во „Brand Union“, Коста Петров, основач и извршен директор на „Пи ворлд“; Љупчо Јолевски, новинар; Марта Наумовска Грнарова, генерален менаџер на „Завар“; Милчо Александоров, дизајнер на светло; Мите Димовски, артист, композитор и музички продуцент; и Рисима Рисимкин, кореограф, уметнички директор на „Танц фест Скопје“ и Скопје танцов театар, декан на Филмската академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.

Фестивалот е основан на иницијатива и во организација на Асоцијацијата на ивент индустријата ИВАП, а настаните ќе се одбираат во 15 категории. За да учествува, секоја компанија треба да го пријави својот настан со пополнување на апликација, која може да се најде на интернет-страницата на БЕАМ (www.beamfestival.mk).

Пријавувањето трае до 20 февруари 2023 година, со можност за рана пријава до 3 февруари. Доделувањето на наградите ќе биде на свечена гала-церемонија кон средината на март.

– Очекуваме голем број пријави во сите категории, имавме убава и плодна година со многу настани, па затоа ги охрабруваме колегите да ги пријават своите дела. Создадовме систем на работа што гарантира непристрасно и објективно оценување, целосно сме транспарентни во правилата и критериумите и заради тоа очекуваме да победат најдобрите – изјавија од фестивалот БЕАМ.

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 164, во печатеното издание на весникот „Слободен печат“ на 28-29 јануари 2023)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот