ФБИ уапси група неонацисти

Градоначалникот на Вирџинија вчера прогласи вонредна состојба и забрани носење огнено оружје во околината на административните згради.

ФБИ уапци тројца припадници на неонацистичка група. Групата наводно планирала на собир за поддршка на поседување оружје во Ричмонд да предизвика насилство и да започне меѓурасен судир.

Апсењата ги извршила полицијата во Мериленд.

Неколку илјади поддржувачи на поседувањето оружје организираат марш во Ричмонд, Вирџинија во понеделник. Маршот е одговор на иницијативата на демократите за заострување на законот за носење оружје.

Градоначалникот на Вирџинија вчера прогласи вонредна состојба и забрани носење огнено оружје во околината на административните згради. Според него, постојат кредибилни закани од екстремистички групи кои планираат да планираат на маршот.

Прочитајте и...  Дуел Заев – Мицкоски: Засега не очекуваат коронавирусот да влијае на одржувањето избори

Прочитај повеќе

Дуел Заев – Мицкоски: Засега не очекуваат коронавирусот да влијае на одржувањето избори

Слободен печат

Како дебатираа Мицкоски и Заев за новиот Закон за јавно обвинителство

Слободен печат

ЖЕСТОКИ СУДИРИ ВО ТРИПОЛИ: Низ градот одекнуваат експлозии, црн чад во близина на единствениот отворен аеродром

МИА Агенција

ПОЖАР ВО ПАРИЗ: Запален скутер и повеќе возила во близина на железничката станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев до Мицкоски: Сѐ уште верувате дека власта треба да се меша во судството?

Слободен печат

Глобално се развиваат повеќе од 20 вакцини против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сириската армија обвинува: Турската војска директно учествува во акциите на терористичките групи

Слободен печат

Мицковски до Заев: Вие сте опседнат со Никола Груевски

Слободен печат

Пет тони канабис со потелко од Мароко запленети во регионот на Париз

МИА Агенција

Шилегов на Фејсбук: Дел од новите автобуси на ЈСП пристигнуваат во првата половина на март

Слободен печат

Коронавирусот пристигна и во Мексико

Слободен печат

Грчки власти: Границите на земјата се отпорни и безбедни

Слободен печат