Еве кои се најскапиот и најевтиниот град за живеење во светот

Семејство пешачи во испразнетиот центар на Тел Авив / 29 април 2020, Тел Авив, Израел / Фото: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Најголемиот израелски град Тел Авив е најскап во светот, се вели во анализата објавена во британскиот магазин „Економист“.

Тел Авив ја презеде лидерската позиција од француската престолнина Париз, која сега е на второто место што го дели со Сингапур.

По трите града следат Цирих, Хонг Конг и Њујорк.

Истражувањето за трошоците на животот спроведено за оваа анализа опфати 173 земји, а беа споредени цените на повеќе од 200 производи и услуги.

Најголем пад на листата на најскапи градови е забележан во Рим. Главниот град на Италија падна од 32 на 48 место.

Највисоки цени на бензините се во Хонг Конг – 2,5 долари за литар.

Најевтин е Дамаск

За најевтин град за живеење е прогласен сирискиот главен град Дамаск.

Анализата покажа дека проблемите во синџирите на снабдување, како и антиепидемиските мерки кои го ограничија производството и трговијата, придонесоа за зголемување на животните трошоци во многу градови.

Трошоците за превоз се зголемени поради поскапувањето на горивата, а значително поскапуваат и тутунот и производите за лична нега .

дамаск
Дамаск, Сирија/ Фото Архива на СП

Вака изгледа листата на топ 10 градови

Ова е рангирањето на десетте најскапи градови: Тел Авив, Париз, Сингапур, Цирих, Хонг Конг, Њујорк, Женева, Копенхаген, Лос Анџелес и Осака.

По нив следуваат Осло, Сеул, Токио, Виена, Сиднеј, Мелбурн, Хелсинки, Лондон, Даблин, Франкфурт и Шангај.

Видео на денот