Tag : дамаск

Вести

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат
Сириски патнички авион од Дамаск денеска слета во Алепо, што е првиот комерцијален лет меѓу двата најголеми градови во Сирија од 2012 година. Летот, во...
Вести Свет

Авион со 172 патници за малку се спасил во близина на Дамаск?

МИА Агенција
Сириската противвоздушна одбрана за малку ќе го соборела патничкиот авион „Ербас 320“, со 172 патници и членови на екипажот, што потоа морал под итно да...
Вести Свет

Израелски воени авиони извршија воздушни напади во близина на Дамаск

Слободен печат
Израелски воени авиони извршија воздушни напади во близина на Дамаск, при што се повредени осум војници, објавија сириските медиуми. Сирискиот центар за мониторинг на човековите...
Вести Свет

Асад го пречека Путин во Дамаск

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин денеска допатува во Дамаск, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој прецизираше дека Путин пристигнал од аеродромот во седиштето на руските...
Вести Свет

Израел со реакција на иранските ракети: Погодени цели во близина на Дамаск

Слободен печат
Официјалните лица во Израел велат дека спровеле напади врз цели во Сирија кои припаѓаат на владата и на нивните сојузнички сили од Иран, пренесе Би-Би-Си....
Вести Свет

ЕКСПЛОЗИЈА ВО ДАМАСК, двајца загинати (ФОТО)

Слободен печат
Најмалку две лица загинале, а шестмина се повредени од проектил кој експлодирал во западниот дел од Дамаск, јавуваат медиумите ширум светот. Наводниот проектил погодил цивилен...
Вести Свет

Асад: Сирија ќе одговори на агресијата со сите легитимни средства

Слободен печат
Сирија ќе и одговори на турската агресија во кој било дел од нејзината територија „со сите легитимни средства”, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад. Асад...
Вести Свет

Трамп: Во ред е Русија да му помогне на Дамаск

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп ја ублажи денеска кризата во Сирија, изјавувајќи дека тоа е судир меѓу Турција и Сирија и „во ред е” Русија да...
Вести Свет

Сирија зазеде стратешки објекти во провинцијата Рака

Слободен печат
Сириските владини сили воспоставија контрола врз градот Табка и блискиот аеродром во провинцијата Рака, како и над бројни мостови на реката Еуфрат и две хидроцентрали,...
Вести Свет

Сириските курди побараа од Москва и Дамаск заштита од Турција

МИА агенција
Москва и Дамаск се должни да ги заштитат териториите што се наоѓаат под контрола на сириските Курди, изјави советникот во администрацијата на автономијата на северот...