ЕП: Одбојкарите поразени на стартот од Финска (ФОТО) - Слободен печат

ЕП: Одбојкарите поразени на стартот од Финска (ФОТО)

Денеска во арената „Стожице“ избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ во својот прв историски меч на континенталните собири се покажаа во едно добро издание, не се предаваа до самиот крај против Финците кои на крајот сепак се радуваа на победата.

Во првите два сета имавме убава предност од 3-4 поени разлика, но како да се „исплашивме“, во лош момент паѓаше концентрацијата, се правеа непотребни грешки и тоа знаеја како да го искористат Финците.

На трибините повеќе имаше фински навивачи, но и малубројна публика од македонски навивачи кои ги бодреа нашите одбојкари. Можевме многу лесно да поведеме со 1:0, нашите најдобри одбојкари имаа предност од 20:16, но на крајот им дозволија на противниците да направат пресврт и го освојат сетот со 25:23.

Прочитајте и...  Оптимизам на „Етихад“: Не си одат главните ѕвезди, и Гвардиола останува!
cev.eu

И во вториот сет имавме убава предност од три поени предност (11:14), но повторно се стопи нашата позитива, а финската селекција одржуваше предност до самиот крај на сетот освојувајќи го 25:22. Конечно во третиот сет, се надминаа нашите одбојкари, постојано водеа и на крајот бевме подобри со 25:23, наш прв освоен сет на европските шампионати.

Во четвртиот сет исто така имавме рамноправна борба, иако поведоа на стартот противниците со 6:2. Но, направивме серија за враќање во игра и минимален од 9:8, па следуваше пад на концентрацијата. Финска одново се врати во позитива која до крајот не ја испушти и дојде до првиот триумф, можеби и за нив важен во трката за една од првите четири позиции на табелата.

Прочитајте и...  Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана
cev.eu

По 14 поени имаа Александар Љафтов, Никола Ѓоргиев и Ристо Николов, а на спротивната страна Урпо Сивула реализираше три повеќе. Претходно бранителот на европската титула Русија со 3:1 беше подобра од Турција. В петок од 17.30 часот ќе го играме вториот натпревар против Турците и нова шанса да стигнеме и до прва историска победа на ЕП.

Европско првенство 2019
(Арена „Стожице“ – Љубљана, Словенија)

Група Ц, 1. коло (резултати) –

Турција-Русија 1:3 (13:25, 25:23, 17:25, 15:25)
Македонија-Финска 1:3 (23:25, 22:25, 25:23, 21:25)
Словенија-Белорусија 3:0 (25:17, 25:14, 25:19)

Прочитај повеќе

„ГЕНИЈАЛЕЦ“ од Црна Гора: И Џордан мислеше дека хеликоптерот нема да падне, па падна (ВИДЕО)

Слободен печат

Ван Дајк е клучот за успехот на Ливерпул

Слободен печат

МЕГА СКАНДАЛ во Барселона: Претседателот Бартомеу на социјалните мрежи ја оцрнувал својата најголема ѕвезда, Лионел Меси

Слободен печат

Наставник на учениците им дал тест во чест на Коби Брајант

Слободен печат

Избран слоганот на Олимписките игри во Токио (ВИДЕО)

Слободен печат

Ајакс на лето ќе биде како супермаркет, дури осум фудбалери си заминуваат

Слободен печат

Остави Коментар

18 − 11 =

Прочитај повеќе

Реал ја одреди цената на Хамес Родригез

Слободен печат

Касилјас и официјално ќе се кандидира за претседател на Шпанската федерација

Слободен печат

Ленард: Ти благодарам Коби, за сè што направи за мене! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барселона има 15 дена да ангажира напаѓач

Слободен печат

Солскјер: Пол Погба не е играч на Рајола!

Слободен печат

ЕХФ тв: Навивачите на Вардар го одбележаа викендот во ЛШ! (ВИДЕО)

Слободен печат