ЕП ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Кандидатите за комесари од Романија и Франција можат да ги вршат своите функции

Романската кандидатка, Адина Валеан, задолжена за транспорт и францускиот кандидат за внатрешен пазар, Тиери Бретон, добија зелено светло од европратениците за да ги извршуваат функциите за кои ги номинираше избрана претседателка, Урсула фон дер Лајн.

Денеска се одржаа трите последни сослушувања во тимот на фон дер Лајн, откако претходните кандидати од Романија, Франција и Унгарија беа отфрлени од страна на европратениците, и беа предложени тројца заменици.

Валеан од Романија за транспорт, Бретон од Франција за внатрешен пазар и Оливер Вархелји од Унгарија за проширување и соседска политика.

Од тројцата кандидати, само Вархелји не го положи тестот, бидејќи кандидатот не успеа да ги убеди пратениците во неговата независност во однос на владата на Виктор Орбан.

Прочитајте и...  Една приколица песок да се изблокира патот: Нова аудио снимка открива како Милошоски и Јанкулоска блокирале гласачи

Романската кандидатка, пак, иако беше силно критикувана од бројни пратеници поради непознавање на некои досиеја поврзани за нејзиното портфолио, сепак успеа да го добие потребното двотретинско мнозинство во парламентарната комисија за транспорт. Групата на Зелените, меѓутоа, најави дека ќе и испрати на кандидатката дополнителни писмени прашања бидејќи не се задоволни од нејзините одговори во делот на животната средина и заштитата на потрошувачите.

Зелените најавија дополнителни писмени прашања и за францускиот кандидат, a главни теми на загриженост за нив како и за радикалната левица се конфликтите на интереси на Бретон во врска со неговите претходни активности. Перформансот на Бретон меѓутоа го доби потребното мнозинство за да биде потврден.

Валеан и Бретон ќе можат да седнат во комесарските фотелји доколку Европскиот Парламент ја изгласа Европската Комисија во целост.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

За тоа да се случи ќе треба претходно унгарскиот кандидат, Оливер Вархелји да одговори на дополнителни писмени прашања до понеделник на пладне. Европратениците бараат гаранции за неговата независност од Орбан. Доколку не ги убеди ниту преку писмени одговори, не е исклучено да биде закажано уште едно сослушување до крајот на овој месец.

До овој момент останува неизвесно кога и дали ќе биде номиниран британски еврокомесар.

Прочитај повеќе

Во ,,8 Септември” четворица симнати од респиратор, а петмина од контролирана вентилација

Кинеската авиоиндустрија во вториот квартал бележи пад од речиси 5 милијарди долари

Слободен печат

Активистката Велковска: Предизборната кампања завршува, а никој не ги спомна бездомните животни (ВИДЕО)

Слободен печат

„Катимерини”: Изборите ќе покажат дали С. Македонија ќе продолжи по евроатланскиот пат или ќе се врати кон неизвесноста

Слободен печат

Ахмети: Охридскиот, Преспанскиот и Договорот со Бугарија црвени линии за постизборно коалицирање

Миа Агенција

Франција на полноќ излегува од вонредната санитарна состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ССМ бара сабота и недела да се неработни, породилно отсуство една година и зголемување на минималната плата

Слободен печат

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Слободен печат

Заев: Повторниот очаен обид на ВМРО-ДПМНЕ да ги заплашат граѓаните со федералзиација е доказ дека губат!

Слободен печат

Новите еколошки автобуси пуштени во сообраќај

Слободен печат

Петровска: Специјалци околу гласачките места – проценките на старешините, а не Чулев ќе одлучуваат за обемот на полициско присуство на изборниот ден (ВИДЕО)

Слободен печат

Истражување: Австријците сакаат да се врати задолжителната обврска за носење маски

Слободен печат