зелено светло Archives - Слободен печат

Tag : зелено светло

Вести Планета

Трамп: Судот во Њу Орлеанс даде зелено светло за изградба на најважните делови од ѕидот со Мексико

Слободен печат
Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја поздрави одлуката на Апелцискиот суд од Њу Орлеанс со која дозволува употреба на 3,6-те милијарди долари од буџетот на...
Вести Македонија

Пендаровски: Макрон ми вети дека нема по втор пат „да нè исече“

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски вели дека има некакви сигнали дека постојат шанси прашањето за почеток на преговори во Европската унија да се реши во првите пет...
Вести Планета

ЕП ДАДЕ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО: Кандидатите за комесари од Романија и Франција можат да ги вршат своите функции

Слободен печат
Романската кандидатка, Адина Валеан, задолжена за транспорт и францускиот кандидат за внатрешен пазар, Тиери Бретон, добија зелено светло од европратениците за да ги извршуваат функциите...
Вести Планета

Американски сенатор: Турција нема зелено светло за влегување во Сирија

Слободен печат
Републиканскиот сенатор Линдзи Греам, близок на американскиот претседател Доналд Трамп, ја предупреди Турција дека „нема зелено светло” за воена операција во северна Сирија, по низата...
Вести Македонија

Тимоние: Очекуваме зелено светло од Макрон за старт на преговорите

Слободен печат
Очекуваме зеленото светло од претседателот Емануел Макрон, изјави францускиот амбасадор Франсоа Тимоние во Битола, а во врска со очекувањата на ставот на Република Франција околу...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Крихбаум: Бундестагот ќе даде „зелено светло“ за Северна Македонија

Слободен печат
Во германскиот парламент владее позитивно мислење за Северна Македонија и тоа ќе се преточи во поддршка на почетокот на преговорите на земјата со ЕУ во октомври, вели...