Емотивна исповед на принцот Вилијам: Токму оваа песна емотивно го враќа во спомените за неговата мајка принцезата Дијана

принц вилијам принцеза дијана
Фото: Profimedia

Принцот Хари одамна проговори за емотивноста и тоа колку му недостига неговата мајка… Но сега, и принцот Вилијам се отвори за своите спомени и емотивно раскажа што го навраќа во спомените за Леди Ди.

За принцот Вилијам, таа секогаш ќе биде „едноставно најдобра“. И сега војводата од Кембриџ откри дека ја слуша Тина Тарнер за да ги одржи живи спомените од неговата сакана мајка.

принцеза дијана тина тарнер
Фото: Profimedia

Во новото подкаст интервјуто „Time To Walk“ на „Apple“, во кое Вилијам конечно проговори за битката со менталното здравје, Вилијам зборув за создавањето на насловната страна на американската легенда Тина за „The Best“ од 1989 година на Бони Тајлер. 39-годишниот Вилијам рече дека слушањето на песната го враќа во „вистински семеен момент“ на возење до училиште со мајката принцезата Дијана и братот Хари.

принц вилијам принцеза дијана
Фото: Profimedia

Наследникот на тронот откри дека ги започнува своите понеделнички утра пуштајќи ја „Thunderstruck“ на бендот „AC/DC“ од 1990 година.

Принцот рече дека неговите деца – принцот Џорџ (8), принцезата Шарлот (7) и принцот Луис (3) – сите ја наследиле неговата љубов кон музиката, иако тие често се тепаат наутро во борба за да ги пуштат нивните омилени песни.

„Кога бев помлад, јас и Хари, бевме во интернат. И мајка ми ни пушташе секакви песни за да не се чувствувавме анксиозни за да се вратиме на училиште. И една од песните на кои најмногу се сеќавам, и остана со мене цело ова време, и сè уште, до ден-денес, сè уште уживам да ја слушам тајно, е „Simply The Best“ на Тина Тарнер бидејќи седејќи на задното седиште, пеејќи настрана, го чувствував како вистински семеен момент“, отворено раскажува Вилијам.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by royal families (@royalfamilies_)

„И мајка ми, таа возеше, пеејќи на сиот глас. Па дури и ќе го внесевме полицаецот во автомобилот, и тој повремено пееше заедно со нас. Ќе пеевме и ќе ја слушавме музиката до самиот излез од портите на училиштето, кога ќе нè симнат. Кога ја слушам сега, ме враќа во моментите на тие возења со автомобил и ми враќа многу спомени на мајка ми“, емотивно раскажа Вилијам.

Тој продолжи раскажувајќи како со музиката ги започнува утрата, особено оние понеделничките, бидејќи тоа за него е најдобриот начин да се постигне соодветното освежување кое е потребно по викендот.

„Нема ништо поубаво од тоа, во понеделник наутро, кога ќе имате малку матни очи после викендот и ќе се обидувате да се вратите во делот на неделата, да слушате „AC/DC“, „Thunderstruck“. Тоа апсолутно ве буди, ја става вашата недела во најдобро можно расположение и чувствувате дека можете да преземете сè и секого.“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Guacamouly 🥑 (@guacamouly)

Принцот Вилијам раскажа и како неговите деца имаат неговата желба за музика, иако нивната листа на омилени песни не секогаш се совпаѓаат со неговата.

„Една од песните што децата ја сакаат во моментов е Шакира, „Waka Waka“. Има многу движења со колковите. Има многу облекување. Шарлот, особено, трча низ кујната во нејзините фустани и балетски работи и сè. Таа целосно полудува со Луис кој ја следи наоколу обидувајќи се да го направи истото. Тоа е навистина среќен момент кога децата само уживаат во танцување, мешање и пеење“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Royalfamily.news (@royalfamily.news)

За време на снимката, направена пролетта, Војводата од Кембриџ на глас размислува за тоа како неговите искуства работејќи како пилот на брза помош и со деца вклучени во сообраќајни несреќи, го натерале да ја сфати важноста да ги споделите вашите мисли и грижи за да го помогнете менталното здравје.

„Навистина ме погоди дури неколку недели подоцна. Како некој да ставил клуч во брава и да отворил без да ми даде дозвола да го сторам тоа. Се чувствував како цел свет да умира. Тоа е неверојатно чувство. Едноставно чувствувате дека сите имаат болка, сите страдаат. И тоа не бев јас. Никогаш порано не сум го почувствувал тоа“, раскажа Вилијам, зборувајќи за еден одреден инцидент.

принц вилијам пилот
Фото: EPA/Sgt Graham Sparks

 

Братот на Вилијам, принцот Хари, се пријави на сопственото аудио искуство со сопругата Меган како дел од договорот од 25 милиони фунти со „Spotify“. За разлика од него, Вилијам не бил платен за неговиот аудио подкаст во „Time To Walk“.

принц вилијам принц хари
Фото: EPA-EFE/Yui Mok
Видео на денот