ЕКСКЛУЗИВНО | Истражување на „Брима“: Како ќе се гласа ако утре има парламентарни избори

Луѓе чекаат во ред за да го остварат своето право на глас на 10. парламентарни избори во РС Македонија / Скопје, 15 јули 2020 / Фото: EPA-EFE/NAKE BATEV

Редовниот политички барометар на агенцијата „Брима“ за политичките ставови на населението во Република Северна Македонија во пресрет на локалните избори во државата е теренско истражување, спроведено во периодот од 27 август до 9 септември годинава на национално репрезентативен примерок (анкетата е направена според методот лице-в-лице, во домот на испитаникот), со запазаување на сите демографски карактеристики на популација од 18+ години во државата, во која се опфатени 1.201 испитаници. Резултатите се со маргина на грешка од +/- 2,8%.

Со оглед на актуелната изборна реалност во државата, на генералното прашање „Доколку се одржат парламентарни избори денес, за која политичка партија или коалиција ќе гласате?“, резултатите се следни:

За СДСМ би гласале 19,5% од испитаниците, а за ВМРО-ДПМНЕ 17,5%.  За ДУИ се определиле 7,2%, а за Алијанса за Албанците 6%. Од анкетираните, за Движењето БЕСА се определиле 4,7%, колку и за Левица (4,7%), а последна со рејтинг од над 1% е ДПА за која би гласале 1,1% од анкетираните. Сите други партии се под 1% поддршка меѓу интервјуираните гласачи во ова истражување.

Сепак, неизвесноста останува со оглед на тоа што 3,7% од анкетираните изјавиле дека нема да гласаат или „ќе пуштат неважечко ливче“ на изборите, други 12,7% сѐ уште не одлучиле за кого ќе гласаат, дека нема да гласаат се изјасниле 9,3% анкетирани, оние кои не знаат дали ќе гласаат се 3,7%, а оние кои одбиле да одговорат на ова прашање се 7,3% од испитаниците. Вкупниот скор на сите овие категории ближи високи 40% од анкетираните.

Но, во овој августовско-септемврики бран на омнибус истражувањето на „Брима“ дополнително беа вклучени прашања во врска со излезноста на претстојните локални избори. Во овој момент, пред официјалниот почеток на политичките кампањи, 44,2% од анкетираните се изјаснуваат дека „многу веројатно“ дека ќе излезат и ќе гласаат на локалните избори, а 30.5% дека „веројатно ќе излезат“.

Погледнете ги и останатите резултати од истражувањето на „Брима“:

ЕКСКЛУЗИВНО | Истражување на „Брима“: Што ги мачи граѓаните?
ЕКСКЛУЗИВНО | Истражување на „Брима“: Кој има најмногу шанси на локалните избори
ЕКСКЛУЗИВНО | Истражување на „Брима“: Каде оди Македонија?
ЕКСКЛУЗИВНО | Истражување на „Брима“: Заев сѐ уште најпопуларен политичар

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот