Две лица загинаа во пожарите во јужна Франција

Фото: Миа.мк

Во пожарот што гореше на ридовите над француското летувалиште Сен Тропе од понеделникот, загинаа најмалку две лица, објавија локалните власти.

Бројни пожарникари и Канаѓани се борат со пожарот што изгоре повеќе од седум илјади хектари и принуди неколку илјади луѓе да се евакуираат од своите домови и кампови.

Пожарникарите досега не успеаја да го изгаснат пожарот поради силен мистрал, а на неговите рабови избија нови.

Видео на денот