ДРОГА ЗАЧИНЕТА СО ЧИЛИ СОС: Полицијата во Австралија спречи необичен начин за шверц на 400 килограми метамфетамин

Четири мажи се уапсени откако австралиската полиција пронајде 400 килограми на кристален метамфетамин сокриен во увезени шишиња брендирани како лут сос, објави Би-Би-Си.

Властите пребарале пратка со сирача чили сос испратена во Сиднеј од САД и пронашле дрога во вредност од речиси 300 милиони австралиски долари (207 милиони американски долари). Лицата на возраст од 30, 34, 36 и 45 години се приведени во полиција.

Асистенот на првиот човек на полицијата Стујарт Смит рече дека 768 од пронајдените шишиња се испратени во лабораторија во Сиднеј за проверка. Тој ги опиша четворицата уапсени како „клучни членови“ во криминална мрежа, и вети дека ќе се пронајдат и другите луѓе поврзани со оваа организација.

Прочитајте и...  Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Австрлиските медиуми се повикаа на еден полицаец кој кажал дека дрогата била имплементирана во чили-сосот, кој додатно открил дека станува збор за „софистициран“ процес кој бара познавање од хемија на испраќачите и примачите на дрогата.

Користењето на метамфетамин, според Би-Би-Си, е намалено во Австралија во изминатите години, но владините статистики покажуваат големи штети врз населението од користењето на овој опијат.

Ова не е првпат австралиската полиција да се соочи со „креативни шверцери“, откако претходно во јуни најде метамфетамин во вредост од 1,2 милијарди австралиски долари сокриен во звучници.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат