шверц Archives - Слободен печат

Tag : шверц

Хроника

Приведен Индиец, се обидел да пренесе сограѓанин преку македонската граница

Слободен печат
Полицијата привела Индиец на граничниот премин „Богородица“, којшто се обидел да прокриумчари сограѓанин во багажник. Како што информира МВР, денеска во 12 часот на граничен...
Хроника

Десет мигранти од Авганистан пронајдени во возило кај патарината Отовица-Велес

Слободен печат
Двајца полициски службеници и двајца мигранти се здобиле со телесни повреди, откако синоќа во акција на полицијата пред патарината Отовица-Велес во возило се пронајдени десет...
Вести Планета

Бројните ликвидации, насилство и закани ја започнаа трансформацијата на Холандија во „нарко-држава“?

Слободен печат
„Сигурно дека не сме Мексико, немаме 14.400 убиства. Но, ако ја погледнете инфраструктурата, големите пари од организираниот криминал, да, имаме нарко-држава“, рече претседателот на најголемиот...
Вести Планета

„Форбс”: Годишно околу 900 подморници пренесуваат тони кокаин

Слободен печат
Американската крајбрежна стража откри две подморници во источниот Пацифик во ноември, популарно нарекувани „нарко подморници” кои носеле кокаин кон САД, секоја по два тона наркотични...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ТВ Русија 24: Шпионската афера со руските агенти е за да се сврти вниманието од аферата со трговија со оружје на српски функционери

Слободен печат
Во пресрет на средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ со рускиот претседател Владимир Путин, утре во Сочи, угледниот руски новинар за надворешна политика Евгениј Примаков...
Вести Планета

ИСПОВЕД НА БРИТАНКИТЕ КОИ ПОРАДИ 11 КИЛОГРАМИ КОКАИН ЗАВШИЈА ВО ПЕРУАНСКИ ЗАТВОР: „Во затворот живееја како да нема утре“

Слободен печат
Во светските медиуми ова беше главната приказна во летото 2013 година. Две девојки, едвај полнолетни, уапсени се на аеродромот во главниот перуански град Лима. Во...
Вести Планета

ДРОГА ЗАЧИНЕТА СО ЧИЛИ СОС: Полицијата во Австралија спречи необичен начин за шверц на 400 килограми метамфетамин

Слободен печат
Четири мажи се уапсени откако австралиската полиција пронајде 400 килограми на кристален метамфетамин сокриен во увезени шишиња брендирани како лут сос, објави Би-Би-Си. Властите пребарале...
Вести Регион

За 17 илјади фунти од Тирана до Британија – Албанец падна во „мрежата“ на британски новинари

Слободен печат
Весникот „Mail on Sunday“, преку истражувачка сторија, успеа да контактира со еден Албанец од Хас, Албанија, кој живее во северен Лондон, при што Албанецот по...
Хроника

Притвор за двајца Албанци кои се обиделе да внесат речиси 45 килограми дрога во Македонија

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица – државјани на Република Албанија поради постоење на основано сомневање дека како...
Вести Регион

Поради шверц со тутун Хрватска годишно губи 120 милиони евра даночен приход

МИА Агенција
Поради шверцот со тутун во регионот, годишно се губат повеќе од 306,7 милиони евра даночни приходи, а само во Хрватска даночните приходи достигнуваат 120 милиони...