Џафери во Казахстан на состанок со претседателите на парламентите на земјите од Евроазија

Претседателот на Парламентот Талат Џафери учествува на четвртиот состанок на претседателите на парламентите на земјите од Евроазија на тема „Голема Евроазија: Дијалог. Доверба. Партнерство”, што вчера и денеска се одржува во Нур-Султан, Казахстан. Во состав на делегацијата е и пратеникот Енес Ибрахим.

На состанокот учествуваат парламентарни делегации од шеесетина земји и 39 претседатели на национални парламенти од Европа и Азија, како и 13 меѓународни парламентарни собранија.

Се очекува на крајот од состанокот да биде усвоен финален документ со препораки за поблиска соработка меѓу државите и унапредување на дијалогот, довербата и партнерството во регионот.

По завршувањето на форумот, утре и задутре Џафери ќе претстојува во официјална посета на Казахстан, на покана од претседателот на Мажилисот на Парламентот на Република Казахстан, Нурлан Нигматулин.

Прочитајте и...  Курти не прифаќа примопредавање: Новата косовска Влада е бескорисна

Прочитај повеќе

Филипче: До крајот на неделата ќе имаме подобра слика за состојбата со Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Курти се потпиша на петицијата која бара одржување на вонреди избори

Слободен печат

Жерновски ди Мицкоски: Замини си, за доброто на сите нас!

Слободен печат

Брисел бара дополнителен буџет за помош на сириските бегалци

Слободен печат

Хонгконг го усвои спорниот закон со кој се забранува навредување на кинеската химна

Слободен печат

Ангела Меркел ќе ја спасува и македонската економија

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пленковиќ демантира дека извршил притисок врз Обвинителството

Слободен печат

ЕВН: Броилата се отчитуваат, а корисниците добиваат порамнети сметки

Слободен печат

Опадна продажбата во 19 – члениот монетарен блок

Слободен печат

Агатангел ги повикува верниците да се собираат во црквите

Мирослава Бурнс

Отфрлена кривичната против кумановскиот градоначалник и раководителот на ЦУК​

МИА Агенција

Кои се останатите полициски службеници во случајот со Флојд?

Слободен печат