16 C
Скопје

Tag : состанок

Вести Свет

Во Лондон средба на Г-7 во живо

МИА Агенција
Во Лондон се одржува првиот состанок на министрите за надворешни работи на Г-7 во изминатите две години и најавено е зајакнување на соработката со традиционалните...
Регион

Во Белград утре трилатерален состанок на шефовите на дипломатијата на Србија, Грција и Кипар

Министрите за надворешни работи на Србија, Грција и Кипар, Никола Селаковиќ, Никос Дендијас и Никос Христодулидис утре во Белград ќе одржат трилатерална средба, јави дописникот на МИА од Белград....
Вести Свет

Состанок на безбедносниот одбор на ЕМА: Вакцината на „АстраЗенека“ на дневен ред

Слободен печат
Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека нејзиниот безбедносен одбор ќе свика состанок на експерти на 29 март за да продолжи да ги испитува и...
Вести Свет

Контратежа на Кина: Бајден на виртуелен Самит со сојузниците од Квад во Пацификот

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден на денешниот виртуелен состанок со премиерите на Австралија, на Индија и на Јапонија ја почна заедничка иницијатива за „драстично” зголемување на...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ пред состанокот на српскиот Кризен штаб: Ќе има поостри мерки

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој е во официјална посета на Абу Даби, истакна оти очекува поостри епидемиолошки мерки во земјата по состанокот на Кризниот...
Вести Свет

Британскиот премиер на средба со американскиот специјален пратеник Кери за климатските промени

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска во Лондон се сретна со американскиот специјален пратеник за климатските промени, Џон Кери, соопшти неговиот портпарол. – Ние ќе претседаваме...
Вести Македонија

Регионален состанок за пристап до ефективни правни лекови за жртвите на трговија со луѓе во земјите од ЈИЕ

Слободен печат
Државната секретарка и национална координаторка за борба против трговија со луѓе и илегална миграција Магдалена Несторовска денеска го отвори Регионалниот состанок на експертската група „Пристап...
Вести Македонија Слајдер

Османи на министерски состанок на Алијансата: Ги чувствуваме последиците на севкупниот неуспех за обезбедување на вакцини

Слободен печат
Република Северна Македонија, со целосно потпирање врз мултилатералните механизми во обезбедувањето на вакцини, ги чувствува последиците на севкупниот неуспех да се спроведе во дело она...
Вести Економија Македонија

Битиќи и Бектеши во посета на компанијата „Раде Кончар ТЕП”

Слободен печат
Вицепремиерот  за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе ја посетат компанијата „Раде Кончар...
Вести Македонија

Царовска во Штип и Свети Николе на консултации за процесот „Учи паметно, работи стручно”

Слободен печат
Mинистерката за образование и наука Мила Царовска денеска ќе учествува на консултативни состаноци со претставници од компаниите, локалните самоуправи и средните стручни училишта во Свети...