Tag : Џафери

Вести Македонија

Џафери: Мора да се размисли за можноста за организирање избори во вакви вонредни услови

Слободен печат
Со уредба на Владата да се стави во мирување одржувањето на изборите. Тоа во моментов е единствено правно издржано решение, смета претседателот на Собранието Талат...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Го читам Уставот не како што ми одговара, туку како што треба да се спроведе

Слободен печат
Пратениците не може да се вратат во Собранието, зашто го вратија мандатот. Не можат веќе да носат и одлуки во име на граѓаните. Јас сум...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Неопходно да се објави вонредна состојба која што ќе овозможи на други институции соодветно да функционираат

Слободен печат
Претседателот на Сорбанието Талат Џафери се обрати пред портите на македонскиот парламент, по повод најавата и консултациите со политичкиот врв во однос на оценката на...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Претседателот ќе прогласи вонредна состојба

Слободен печат
Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека претседателот на државата има надлежности за прогласување вонредна состојба и додава дека тоа се очекува од него да го...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Бевме многу загрижени да нема меѓуверски тензии после петкратното убиство кај Смилковско Езеро

Слободен печат
Веста за убиството кај Смилковско Езеро ја дознав дента, во доцните вечерни часови. Тој ден бев во Скопје. Во тоа време јас бев вицепремиер во...
Вести Македонија

Блерим Беџети и Муса Џафери сведоци на денешното рочиште за „Монструм“

Слободен печат
Поранешниот министер за правда и актуелен градоначалник на Општина Сарај, Блерим Беџети, предвидено е денеска да сведочи на рочиштето за случајот „Монструм”. Како сведок на...
Вести Македонија

Џафери на средба со Вјоса Османи: Приемот на Северна Македонија во НАТО значајно за мирот и стабилноста во регионот

Слободен печат
Претседателката на Собранието на Косово Вјоса Османи го прими денеска во Приштина претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, со кого ги разгледале...
Вести Македонија Слајдер

Џафери за српска „Политика”: Никогаш не бев воден од политичките интереси на мојата партија

МИА Агенција
Претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, говорејќи за тоа што неговата партија ДУИ го доби местото претседател на Собранието, оцени дека е свесен...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Собранието ги исполни реформски приоритети, сега на потег е ЕУ

Слободен печат
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со европратениците Дачиан Чолос, претседател на Групата Обнови ја Европа и Илхан Ќучук,...
Вести Македонија Слајдер

Џафери: Употребата на мајчиниот јазик не е тренд, туку потреба на реалното секојдневие во целиот свет

Слободен печат
Слободата на изразување на мајчин јазик како фундаментално човеково право игра суштинска улога во реализацијата и заштитата на сите други права. Со Законот за употреба...