Девојка од Тетово е 24-годишниот пациент починат од Ковид-19: Попуштило срцето и добила тромбоемболија

На Инфективната клиника во Скопје почина најмладата пациентка од Ковид 19 на само 24 години. Таа немала хронични болести а на клиниката била хоспитализирана пред 14 дена.

Пред тоа била на лекување во тетовската болница по еднонеделно домашно лекување. Матичниот лекар и дал терапија по првите симптоми, потоа отишла во болница во Тетово. Ситуацијата и се влошила, отежнато дишела, по што дошла на скопска Инфективна. Таму најнапред состојбата и се подобрила, но последните денови пред смртта се појавиле срцеви проблми и ја лекувале инфектолози и кардиолози.

Девојката имала покачена температура, изразена малаксаност, кашлица и отежнато дишење. Кога дошла на клиниката имала ниска сатурација и отежнато дишење. На респиратор не била ставена.

Директорката на Инфективната клиника доктор Милена Стевановиќ за Слободен печат вели дека ситуацијата нагло се влошила кај пациентката.

Прочитајте и...  СДСМ: Мицкоски уште еднаш покажа дека е голем незнајко и голем манипулатор

-Тажна ситуација, за која немаме официјален податок за хронични болести иако е многу чудно за таков млад човек да развире тешка клиничка слика како најтешките пациенти.  Една недела била болна пред да дојде кај нас, четири пет дена се лекувала кај матичен лекар со инфузии. Но, состојбата и се влошила и се пријавила во тетовската болница каде и е направен тест и дијагностицирана е со Ковид 19. Поради тежината на клиничката слика дојде кај нас, во исклучително тешка состојба. Имавме благо подобрување во лекувањето, но брзо потоа попушти срцето и се појави пулмонална тромбоемболија. Ја лекуваше и кардиологот кој е кај нас, но не успеа да се избори. Зошто оваа млада жена разви така тешка слика немам одговор ни човечки ни лекарски. Ова подоцна би го испитувале подетално со согласност од семејството. Немаше покачена телесна тежина – ни рече доктор Стевановиќ.

Во последното деноноќие од Ковид-19 почина 24-годишно лице

Прочитај повеќе

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат

Бајден ќе избира меѓу Камала Харис и Сузан Рајс за потпретседател на САД

Слободен печат

Најмалку пет жртви во тропската бура Исаја која го пустоши источниот брег на САД (ВИДЕО)

Слободен печат

Претседателот Пендаровски не чувствува потреба да се извини на СЈО

Слободен печат

Преку ограда над 100 мигранти се обиделе да влезат во Унгарија: Фрлале со камења врз полицијата, вратени на српска страна (ВИДЕО)

Слободен печат