Дете гениј – Интелигентните деца се препознаваат по овие нешта!

Постојат многу работи кои децата ги прават, а родителите сè уште не можат да ги разберат. Но, токму децата кои можат да ве изненадат со своите дела, зад себе кријат можеби многу повеќе од тоа што го гледате.

Доколку вашето дете прави одредени работи, веројатно имате мал гениј во вашите раце.

Штотуку проговориле, а веќе изговараат целосни реченици

Децата кои само што ќе проговорат ќе започнат и да изговараат целосни реченици и можете слободно да си разговарате со нив, важат за многу интелигентни.

Тие деца многу брзо и успешно го совладуваат говорот и многу често изговараат работи кои ќе ве зачудат.

Се сеќаваат на настани кои се случиле кога биле многу мали

Децата имаат неверојатна меморија, но сепак сеќавањето на настани од првите години од животот е навистина импресивно.

Прочитајте и...  Бојата открива многу: Еве што значи ако ретко или пречесто уринирате

Почнуваат да читаат многу рано

Интелигентните деца започнуваат да читаат и пишуваат често во претшколска возраст. За многу брзо време сами си читаат приказни пред спиење.

Ги запомнуваат своите соништа

Дури и ние возрасните имаме проблеми со помнењето на нашите соништа, но децата кои важат за интелигентни, многу често ги памтат своите соништа и им ги раскажуваат на своите родители.

Собираат предмети и се љубопитни да научат нови работи

Малите генијалци сакаат да научат нови работи и секогаш ќе ви поставуваат прашања за секоја мала ситница.

Тие се навистина љубопитни да ги испитаат сите предмети и многу често во раната возраст започнуваат со колекција на необични предмети, навика која трае и во подоцнежните години.

Прочитајте и...  Еве какви последици носи изгладнувањето и брзото слабеење

Уредно ги редат своите играчки

Многу деца одбиваат да ги средат своите играчки, но кога ќе бидат приморани, малите генијалци имаат посебен начин на кој ги редат играчките и многу често се лутат доколку им ги преместите.

Имаат бујна фантазија

Секое дете може да ве изненади со нивната фантазија, но интелигентните деца имаат толку бујна фантазија што ќе се зачудите какви приказни можат да измислат.

Прочитај повеќе

Еди Марфи ја доби првата ЕМИ награда во кариерата: Актерот се враќа на сцената! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Жените открија 13 работи за сексот кои би сакале мажите да ги знаат!

Слободен Печат

Во октомври ќе се случи редок феномен: Ова се нема случено уште од Втората светска војна!

Слободен Печат

Славниот готвач Гордон Ремзи откри нов трик: Многумина ја прават оваа работа погрешно во кујната! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Беше љубовница на Кристијано Роналдо, а сега е сопственичка на фудбалски клуб: Поранешната Плејбој зјачица ги почасти фановите! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Рут Гинсбург, икона на феминизмот и хероина на поп културата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ја сакале двајца композитори, животот го минала во стеги, била виртуоз, а нејзиниот лик се нашол на парата од 100 германски марки

Слободен печат

Стил на неделата: Лира Грабул, костимографка и професорка 

Слободен печат

Нутриционистите тврдат: Ова е појадокот ако сакате да го „стопите“ стомакот

Слободен печат

Дебитантски настапи, изненадувања и победници: Многу емоции на јубилејното издание на „Макфест“ (ФОТО)

Михаило Донев

„Оди јади нешто, убава си, ама твоето тело…“: Фановите ја искараа Емина Јаховиќ поради оваа фотографија!

Васко Спасоски

Настапи немаат, но сепак заработуваат пари: Северина и Нина Бадриќ имаат друга професија! (ФОТО)

Васко Спасоски