Детали за убиството во Загреб: Човекот кој го уби својот брат, ја убил и нивната мајка!

Во 2014 година тој бил осуден на шест години затвор за кривично дело убиство.

Тела на двајца мажи се пронајдени денес околу 15 часот на улицата Владимир Ружјак во загрепската населба Савица. Како што пренесува полицијата Мирослав Г. го убил својот брат, а потоа си пресудил и самиот себеси скокајќи од прозорец во нивната зграда.

-Дојавата ја добивме во 15 часот, по што полицијата излезе на лице место и пронајде тела на двајца мажи. Истрагата започна околу 17 часот и се уште трае- изјавија за Индекс.хр од полицијата во Загреб

Истиот човек ја убил својата мајка пред шест години

Како што дознава Индекс.хр, човекот кој го убил својот брат, па себе си, пред шест години ја убил нивната мајка. Во 2014 година тој бил осуден на шест години затвор за кривично дело убиство.

Прочитајте и...  „Спасете ги децата": Досега во Авганистан се убиени или осакатени 26.000 деца

Тој бил ослободен минатата година, а братот што го убил бил негов старател, бидејќи беше прогласен за непресметлив. Судот донел одлука тој да се врати да живее со својот брат во станот во кој ја убил својата мајка.

Во февруари 2014 година, Мирослав Г. ја избодел мајка си шест пати во грбот и уште најмалку десет пати со кујнски нож ја исекол по градите. Потоа ја оставил својата мајка во локва крв, со карирано ќебе и ја покрил главата, а дел од телото со јакна.

Злосторството е откриено дури следниот ден кога другиот син, загрижен дека ниту мајката ниту братот не одговараат на телефон, дошол во семејниот стан на улицата Владимир Ружјак.

Братоубиство во Загреб, пронајдени две тела

Поврзани вести

Од утре нови мерки во Хрватска, најверојатно ќе бидат на сила дури шест месеци!

И.И.

Филипче: Од утре се враќаат на работа 40-те медицински сестри кои беа ангажирани на определено време

Слободен печат

Донаторите ветија 12 милијарди долари помош за Авганистан

И.И.

Најново истражување потврди: Две навики значително го зголемуваат ризикот од зараза со коронавирус

Слободен печат

САД воведoa санкции против три руски компании

И.И.

Во Велика Британија 608 починати од Ковид-19, најмногу од мај

И.И.

Остави Коментар