Десетици демонстранти, повеќето жени, уапсени во Белорусија (ФОТО+ВИДЕО)

Белоруската полиција уапси десетици демонстранти кои денеска се собраа во центарот на главниот град, барајќи оставка од претседателот Александар Лукашенко.

Продолжуваат опозициските протести во Белорусија, 19 септември 2020/Фото: EPA-EFE/STR

Според изјавите на очевидци, биле уапсени десетици демонстранти кои кратко се степале со полицијата.

Жени демонстрираат против владеењето на Лукашенко, пред нив стои полициска гарда, 19.09.2020/Фото: EPA-EFE/STR

После тоа, припадниците на безбедносните сили им го блокирале патот и почнале да ги апсат насобраните граѓани, од кои повеќето биле жени.

Полицијата апси жена во Белорусија, продолжуваат опозициските протести/ Фото:  EPA-EFE/STR

На една локација, десетици жени беа опколени од безбедносните сили во зелени униформи пред трговскиот центар , додека тие извикуваа „Само кукавиците тепаат жени!“

Прочитајте и...  Хрватски завод за статистика: Намалување на бројот на вработени за 3,6 отсто

Поврзани вести

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Слободен печат

Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

Слободен печат

Исчезна маж од Скопје, семејството моли за помош

Слободен печат

Шилегов за тунелите под Кале: Подобро да изгубите време во проектирање, отколку да ви се случи Кичево-Охрид

Слободен печат

Остави Коментар