Дедо од Хрватска од заседа пукал во сопругата кога излегувала од црква, доби осум години затвор

Хрватска полиција
Хрватска полиција/ Фото: ЕПА

Жупанискиот суд во Загреб неправосилно го осуди 80-годишниот Анте Шќевиќ (80) на осум години затвор за обид за убиство на неговата поранешна сопруга, која ја застрелал од заседа во март 2022 година додека се враќала од црквата во загрепската населба Дубрава.

Шќевиќ е осуден на седум години за обид за убиство на неговата 78-годишна поранешна сопруга, додека за загрозување на животот на други случајни минувачи е осуден на една и пол година затвор и е осуден на единствена затворска казна од осум години, пренесе „Вечерњи лист“.

Според обвинението, на 27 март минатата година околу 10 часот, Шќевиќ испукал два истрели од пиштол во неговата поранешна сопруга додека таа излегувала од црква на улица.

Еден од истрелите погодил жена која била полесно повредена, додека вториот истрелал ја оштетил фасадата на блиската куќа и паркиран автомобил, а Шќевиќ со велосипед побегнал од местото на настанот.

Медиумите претходно објавија дека Шќевиќ и претходно бил пријавуван за семејно насилство и дека во моментот на обидот за убиство имал забрана за задржување на поранешната сопруга.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот