„Црната смрт“ се шири во Монголија: 15-годишно дете почина од чума

Два случаи на чума се неодамна забележани во блиската провинција Ковд, а стотина луѓе се вакцинирани.

Петнаесетгодишно момче почина од бубонска чума во Монголија, а десетина луѓе кои биле во контакт со него се во изолација.

Русија и Кина, минатата недела предупредија дека дошло до ширење на „црната смрт“.

Неименуваниот тинејџер добил висока температура откако јадел месо од мрмот со двајца пријатели. Починал три дена подоцна, пренесе Дејли мејл.

Бубонска чума е бактериска болест која ја шират болви кои живеат на глодачите како што е мрмот. Убива за помалку од 24 часа доколку не се реагира веднаш.

Детето починало во западната монголиска провинција Гови-Алтаи, соопшти Националниот центар за зоонотски болести.

Два случаи на чума се неодамна забележани во блиската провинција Ковд, а стотина луѓе се вакцинирани.

Прочитајте и...  Зајакнати мрежните капацитети на операторите, засега нема промени во цените

 

Прочитај повеќе

Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Слободен печат

Мета: Време е албанските граѓани да станат господари на својата земја

Слободен печат

Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Слободен печат

Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Слободен печат

Повеќе од 30 мигранти спасени во каналот Ла Манш

Слободен печат

Традицијата во чест на „Св. Пантелејмон” и годинава продолжува на Голак

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ПОЖАР ВО СТАНБЕНА ЗГРАДА ВО ЧЕШКА: Најмалку 10 мртви (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот, досега починале 726.415 лица

Слободен печат

Либанскиот премиер повика на предвремени избори

Слободен печат

Српската дијаспора на протести ширум светот (ВИДЕО)

Слободен печат

Макрон: САД треба да реинвестираат во Либан

Слободен печат

Демонстрантите во Бејрут обесија картонски ликови на премиерот и членовите на владата (ВИДЕО)

Слободен печат