Цакај: Не постои таен договор, ниту поделба на Косово

Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, изјави денеска дека по неговата посета на Вашингтон му е јасно дека нема поделба на Косово и дека нема таен договор.

Тој на заедничката конференција со премиерот Еди Рама во Приштина рече дека посетата на Вашингтон била планирана претходно и дека не била директно поврзана со прашањето за Косово.

– Единствената средба за Косово беше средба со г-дин (Ричард) Гренел. Од таму имам три пораки. Првата, нема таен договор. Втората, нема поделба на Косово и третата, нема потреба од брзање за договор поради некој интерес во однос = на американските избори. рече Цакај. 

Прочитајте и...  Девојките жртви на „ГЕВГЕЛИЈАХАБ" една по една почнале да пријавуваат во полиција дека им се злоупотребени интимните видеа

Прочитај повеќе

Стотици заразени пациенти во Романија ги напуштија болниците

Слободен печат

Петковски: Очекувам ниска излезност и долго време да се прави влада, посакувам некој конечно да излезе со политичка визија за наредниве 10 години

Слободен печат

Привремената претседателка на Боливија е позитивна на Ковид-19

Слободен печат

Топ 10 државни фирми што прават најголеми профити: ЈП за државни патишта – рекордер според добивката

Соња Кириџиевска

Глигорова: Нудиме ослободување од должничкото ропство, враќање на извршителите во судството

Слободен печат

САД со над 65.000 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Макрон бара катедралата Нотр Дам да биде обновена како што изгледала претходно

Слободен печат

САД формира специјална група за борба против кибер измами

Слободен печат

Турски експерт: Високите температури не го уништуваат коронавирусот

Слободен печат

ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА: Старите ветувања за гасификација, за Чебрен и за инспектори во ново руво

Весна Дамчевска

Вработен во прес-службата на Меркел наводно шпинирал за Египет

Слободен печат

Во Калифорнија го оспоруваат решението за странските студентски визи

Слободен печат