Tag : Гент Цакај

Вести Регион

Цакај: Не постои таен договор, ниту поделба на Косово

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, изјави денеска дека по неговата посета на Вашингтон му е јасно дека нема поделба на Косово и...
Вести Регион

Тачи им се заблагодари на Цакај и Рама за афримацијата на Косово ширум светот

МИА Агенција
Според Тачи, шефот на албанската дипломатија „ѝ даде нов дух на консолидацијата на Косово, секаде каде што Албанија учествува”. Тој се заложи за координација на...
Вести Регион

Цакај: Границата меѓу Албанија и Косово е симболична и не треба да постои

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Албанија, Гент Цакај, денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Косово, Глаук Коњуфца. Цакај се заблагодари за помошта...
Вести Македонија

Села, Гаши и Касами во Тирана на средба со министерот за надворешни работи на Албанија

Слободен печат
Претседателите на трите албански партии, Зијадин Села на Алијансата за Албанците, Билал Касами на Движењето Беса и Африм Гаши на Алтернатива, претходната недела биле во...
Вести Регион

Дачиќ побара Тирана да се извини и дистанцира од изјавите на Цакај

Слободен печат
Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, истакна дека очекува извинување од Албанија поради изјавите на нивниот министер за надворешни работи Гент Цакај, во...
Вести Македонија Некатегоризирано

Цакај: Предвремени избори во Северна Македонија не се заради неуспехот со преговорите

МИА
Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ”....