Бунт на тенисерите поради вакцинацијата, „Австралија опен“ пред најлошиот кошмар

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ треба д биде вакциниран за да настапи на „Австралија опен“ во Мелбурн/Фото: EPA-EFE/RUNGROJ YONGRIT

„Хералд Сан“ пишува дека дури 35 отсто од тенисерите и 40 отсто од тенисерките нема да можат да играат на грен слем турнирот „Австралија опен“.

Строгата политика на Австралија, а особено на државата Викторија, каде што се наоѓа Мелбурн, каде што се одржува Австралија опен, го диктира првиот грен слем во 2022 година.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрјус, како и федералниот министер за имиграција, Алекс Хок, потврдија дека само тенисерите кои се вакцинирани со две дози од вакцината против коронавирус ќе можат да играат на Австралија опен.

Многу играчи се против задолжителната вакцинација, дека во сето тоа се вклучија АТП, но и ПТПА, организацијата на Новак Ѓоковиќ, со цел да се изборат за подобри права на играчите. Слична ситуација објави австралискиот „Хералд Сан“, каде новинарот Скот Гулан напиша дека Австралија Опен е пред вистински кошмар.

– Нема да недостасуваат тенисерки, туку и тенисерки. Повеќе од една третина од професионалните тенисери не се целосно вакцинирани – се наведува во текстот на „Хералд Сан“.

Хералд Сан открива и дека досега се вакцинирани околу 65% од тенисерите, а 60% од тенисерките. Тоа би значело дека 35% од тенисерките и 40% од тенисерките нема да можат да учествуваат на Австралија Опен.

Ѓоковиќ: Нема да откријам дали се вакцинирав или не

Порака до Ѓоковиќ од Австралија: На вирусот не му е грижа колку титули имате

Видео на денот