Бугарскиот претседател се приклучи на протестите: Да ја исфрлиме мафијата од извршната власт (ВИДЕО)

Бугарскиот претседател Румен Радев излезе на протест, организиран од граѓаните по приведувањето на Пламен Узунов, секретар на претседателот за правни и антикорупциски прашања во рамките на истрагата за тргување со влијание.

„Ве молам повлечете ја полицијата, немаме од кого да се плашиме. Гледам млади и стари луѓе, ова не е случајно. Гледам луѓе од различни политички партии, ова исто така не е случајност. Од нас зависи, да ја исфрлиме мафијата од извршната власт“,  рече Радев пред насобраните граѓаните, а неговото обраќање беше емитувано во живот на социјалнтите мрежи.

Протестот денеска е организиран откако во акцијата на обвинителството, беа приведени освен  секретарот на шефот на државата Пламен Узунов и Илија Милушев, советник за безбедност и одбрана.

Прочитајте и...  Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат