1 C
Скопје

Бугарскиот претседател се приклучи на протестите: Да ја исфрлиме мафијата од извршната власт (ВИДЕО)

Бугарскиот претседател Румен Радев излезе на протест, организиран од граѓаните по приведувањето на Пламен Узунов, секретар на претседателот за правни и антикорупциски прашања во рамките на истрагата за тргување со влијание.

„Ве молам повлечете ја полицијата, немаме од кого да се плашиме. Гледам млади и стари луѓе, ова не е случајно. Гледам луѓе од различни политички партии, ова исто така не е случајност. Од нас зависи, да ја исфрлиме мафијата од извршната власт“,  рече Радев пред насобраните граѓаните, а неговото обраќање беше емитувано во живот на социјалнтите мрежи.

Протестот денеска е организиран откако во акцијата на обвинителството, беа приведени освен  секретарот на шефот на државата Пламен Узунов и Илија Милушев, советник за безбедност и одбрана.

Прочитајте и...  СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Поврзани вести

Тунџев од СДСМ: Се градат 180 километри автопати, 574 стана, а гасоводот ја помина Битола

Слободен печат

Почна најмасовната вакцинација против ковид-19 на планетава

Слободен печат

Во Скопје се лекуваат 270 пациенти со ковид-19, голем дел се на кислородна поддршка

Слободен печат

Еден продавал, двајца купувале кокаин во Гостивар, сите приведени

Слободен печат

Армин Лашет е наследник на Меркел во ЦДУ

Слободен печат

Затворен објект во Куманово заради непочитување на работното време

Слободен печат

Остави Коментар