18.8 C
Скопје

ВИДЕО | Британската кралица приреди прием за лидерите на Г7

Британската кралица Елизабета Втора вечерва приреди прием за лидерите на Групата седум најразвиени индустриски земји во светот, кој се одржува во Англија.

Кралицата (95) пристигна на приемот во друштво на својот син Чарлс и неговата сопруга Камила, ана собирот присуствуваат и принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт.

Приемот за светските лидери е прв поголем јавен настан на кој присуствува кралицата Елизабета Втора по смртта на нејзиниот сопруг, принцот Филип во април.

Таа на приемот првпат се сретна со американскиот претседател Џо Бајден, кој е инаку 13-от претседател на САД кој го запознала во текот на своето речиси 70-годишно владеење на британскиот трон.

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар