Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Хосе на 4. март бил на лекар поради силна кашлица, па му препишале антибиотици и го пуштиле дома.

Двајца сопружници од Шпанија кои заедно преживеаја 65 години, отпуштени се заедно од една од мадридските клиники откако и двајцата успеаја да се излечат од Ковид – 19, пишува Паис.

Како што наведува весникот, Хосе Прието Серудо и Гвадалупе Матас Ернандес се венчале во 1955 година и имаат седум ќерки.

Хосе на 4. март бил на лекар поради силна кашлица, па му препишале антибиотици и го пуштиле дома.

На 8. март семејно ја прославиле 65 годишнина од венчавката, а веќе следниот ден Хосе е примен во болница во Мадрид поради висока температура и силни главоболки. Тестот за коронавирус бил позитивен.

По неколку дена и неговата сопруга добила слични симптоми, па и таа е упатена во истата болнциа. И покрај правилата дека пациентите мора да бидат во одвоени соби, на оваа брачна двојка им е дозволено да бидат заедно.

Прочитајте и...  Порака на лекарка од Хрватска: Правете хигиена на носот со солен раствор, Ковид-19 и другите вируси не го сакаат

Дури и кога Гвадалупе се опоравила и можела да биде отпуштена, таа одбила изјавувајќи дека нема да отиде од таму без мажот.

На 30 март и двајцата конечно можеа да ја напуштат болницата и да се вратат дома.

 

Прочитај повеќе

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат

Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево

Слободен печат

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косовски угостители на протест во Приштина: Се кршеа чаши пред Владата во знак на незадоволство од мерките за Ковид-19

Слободен печат

Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Слободен печат

Крит не престанува да се тресе: Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер

Слободен печат

Ципрас: Мицотакис должи извинување на Грците за измамите, лагите, омразата и поделбите за Договорот од Преспа

Слободен печат

Комисијата за заразни болести утре одлучува за дневниот престој во училиштата

Слободен печат

Порака на лекарка од Хрватска: Правете хигиена на носот со солен раствор, Ковид-19 и другите вируси не го сакаат

Слободен печат