Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Анархистичката група „Иницијатива за слобода од Солун” ја презеде одговорноста за инцидентот.

Група анархисти фрлија боја и летоци и испиша слогани во дворот на солунската митрополија, а полицијата, според грчките медиуми привела две лица, кои подоцна биле ослободени, јави дописничката на МИА од Атина.

Анархистичката група „Иницијатива за слобода од Солун” ја презеде одговорноста за инцидентот, велат дека тоа го сториле против „темнината на национализмот” и во знак на реакција и протест за настанот организиран во неделата во Солун од 22 т.н. Православни христијански здруженија на кој главни теми беа Договорот од Преспа, Нелегалната миграција во Грција и демографското прашање. Настанот беше под наслов „Ние не се согласуваме”.

-Што може да е заедничко за Договорот од Преспа, „нелегалната миграција” и „демографското прашање”? Пред сѐ ова се темите на настан со наслов „Ние не се согласуваме” организиран од 22 Христијански здруженија во центарот за конференции „Велидио” во Солун. Горенаведените оски претставуваат основна идеолошка агенда на конзервативците и радикалните десничари. Во моментов, конкретната агенда се промовира од владата, црквата, религиските и парарелигиските групи, фашистичките организации, градските десничарски и радикално десничарски партии, пишуваат анархистите.

Прочитајте и...  Ирците согласни: Повеќе сакаат да работат од дома

Паралелно, објавија и видео од, како што тие велат, „интервенцијата во солунската митрополија” во текот на ноќта.

Прочитај повеќе

Земјите со лидери популисти немаат добар одговор на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Како да разликувате летна настинка од Ковид-19?

Слободен печат

Неделава почнува поставувањето на монтажен амбулантско-поликлинички пулмолошки оддел на Клиниката за пулмологија и алергологија

Слободен печат

Пандемијата му пречи и на градежништвото: Нема ни градежни материјали, а ни мајстори

Соња Кириџиевска

Русија го укинува задолжителниот карантин за странските државјани

Слободен печат

„Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ќе се „запише“ на Оксфорд за вакцинација?

Мими Шушлеска Петкова

Ангеловски: МВР е подготвено за успешно спроведување на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање (ВИДЕО)

Слободен печат

ОН: Уште 130 милиони луѓе би можеле да гладуваат заради пандемијата

Слободен печат