„Блиц“: Советот на Европа го дематираше Ѓукановиќ за Законот за вероисповед

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, зборувајќи дека спорниот Закон за слобода на вероисповед е позитивно оценет во Европа, е во спортива на последниот извештај на Советот на Европа (СЕ), кој констатира дека во законот има нејасностии и дека властите во Подгорица не ги дале потребните одговори, пишува српски „Блиц“.

Српскиот медиум наводно имал увид во документот на Советот на Европа, а кој претставува следење на Црна Гора како членка дали ги почитува должностите и преземените обврски. Во таканаречениот постмониторинг, освен во деловите за борбата против корупцијата, почитувањата на човековите права, има и дел кој се занимава со Законот за слобода на вероисповед. Документот е составен пред усвојувањето на законот во Собранието на Црна Гора.

Прочитајте и...  Правилно носење маска за заштита од коронавирус (ВИДЕО)

Во документот се наведува дека не се јасни одредени одредби, а во кои црногорските власти ја уверувале Венецијанската комисија, која беше последна пречка пред усвојување на законот. Известувачите на СЕ истакнале, исто така, дека практично е нејасен самиот концепт на законот и токму неговиот дел околу имотот и прашуваат – „зошто е потребен пренос на сопствеништвото ако преносот во принцип не вилијае на користењето на имотот од страна на верските заедници“.

Како што пишува „Блиц“, литиите и молебените не престануваат од последните денови на минатата година откако законот стигна во црногорскиот парламент, а потоа беше и усвоен, многу луѓе се собирале на улиците ширум целата земја и мирно го покажувале незадоволството од усвојување на истиот.

Прочитајте и...  Состојба со Ковид-19 во светот до 19 часот, заразени 1.169.323 лицa

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат