14 C
Скопје

Tag : мило ѓукановиќ

Вести Регион Слајдер

Црна Гора пред нови рестриктивни мерки: Ѓукановиќ вели „крајно време е да се прилагодиме на ситуацијата“

Слободен печат
Здравствените власти во Црна Гора денеска ќе соопштат нови рестриктивни мерки за спречување на пандемијата со ковид-19. – Крајно време е државата да се прилагоди...
Вести Регион

Мило Ѓукановиќ: Ова не е мојот крај

Слободен печат
Претседателот на Црна Гора и Демократската партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ, вечерва изјави дека резултатот од локалните избори во Никшиќ не е негов политички...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Црногорците избираат локална власт, а во Никшиќ се кршат копјата: Ќе падне ли Ѓукановиќ и во родниот град?

Марина Дамческа
Црногорците денеска ја избираат својата локална власт. Од утрово во 7 часот се отворени гласачките места, а веќе во 9 во вториот по големина град,...
Вести Регион

Ѓукановиќ го обвини Белград дека работи на проект „Голема Србија”

Слободен печат
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ го обвини Белград дека работи на проект „Голема Србија”, во чиј центар, како што наведе е Црна Гора. „Сведоци сме на...
Вести Свет

Ѓукановиќ до Владата: Веднаш затворете ги границите и воведете најстроги епидемиолошки мерки

Слободен печат
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ ја повика Владата итно и без одлагање да ги затвори границите и да воведе најстроги епидемиолошки мерки. – Податоците за бројот...
Вести Ви Препорачуваме Регион

И Црна Гора ја тресе афера „Мајбах“ – набавени две луксузни возила, она за Мило платено 647.000 евра

Слободен печат
Црногорската Агенција за национална безбедност кон крајот на 2017 и почетокот на 2018 година купила автомобили вредни речиси 1,2 милиони евра, од кои само едното...
Вести Регион

Вуковиќ: Ѓукановиќ сакаше да замине, но не му дозволивме

Слободен печат
Пратеничката на Демократската партија на социјалистите (ДПС) Александра Вуковиќ изјави дека сегашниот претседател на државата и претседател на партијата, Мило Ѓукановиќ „сакал да си замине”,...
Вести Регион

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Слободен печат
Претседателот Мило Ѓукановиќ побара затворање на границите на Црна Гора и забрзана имунизација затоа што, како што рече, здравјето на граѓаните е во сериозна опасност....
Вести Ви Препорачуваме Регион

Ѓукановиќ донесе указ за смена на амбасадори

Блажо Хајдуковиќ/ Вијести
По исправката на образложението на предлогот на Владата за спроведувањето на отповикувањата, и процедурите предвидени со Уставот, претседателот Мило Ѓукановиќ издаде декрети за отповикување од...
Вести Регион

Ѓукановиќ отповика бројни амбасадори вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ

Слободен печат
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ издаде декрет за отповикување на неколку амбасадори на резидентна и нерезидентна основа, вклучувајќи го и амбасадорот во Белград Тарзан Милошевиќ. Иницијативата...