Бијонсе во соработка со Дизни сними раскошен визуелен албум (ФОТО+ВИДЕО)

Новиот визуелен албум на поп дивата Бијонсе „Black is King“, официјално е објавен на стриминг-сервисот Дизни плус. Долгоочекуваниот материјал продукциски е на очекуваното високо ниво, а обожавателите на Бијонсе се воодушевени од албумот.

Profimedia
Instagram

„Black is King“ зборува за актуелната тема за нееднаквоста во светот, особено во САД, за корените и значењето на културата на Афроамериканците, а раскошните видеа испраќаат директни политички пораки.

Идејата за визуелен албум настанала откако Бијонсе минатата година ја прифати улогата на Нала во римејкот на „Кралот лав“, па на анимираниот класик пејачката одлучи да му подари ново активистичко руво.

Profimedia

Бијонсе снимаше на бројни локации ширум светот – Њујорк, Лос Анџелес, Јужна Африка, Лондон и Белгија, а плејадата на гостите е импресивна.

Визуелниот албум се темели на музиката од албумот „The Lion King: The Gift“, на кој со Бијонсе соработувале славните музичари Чајлдиш Гамбино, Кендрик Ламар, Џеј Зи, Фарел и многу други, а во видеата се појавуваат и Наоми Кемпбел, Лупита Нјонго, како и осумгодишната ќерка на Бијонсе, Блу Ајви Картер.

Profimedia

Инстаграм
Прочитајте и...  Ана Николиќ: Требаше да се занимавам со друга професија, но моите родители рекоа „не“

Прочитај повеќе

Ќе биде исполнета последната желба на Исидора Бјелица! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нов урнебесен тренд на интернет: Луѓето ги глумат своите партнери (ВИДЕО)

Слободен Печат

Хајди Клум се сликаше скроз гола, но погледнете кој лежи покрај неа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Посветете се на менталното здравје: Физички симптоми кои ги предизвикува осаменоста

Слободен Печат

Доста е, ми треба мир: Пејачката Анабела се повлекува од музиката и јавниот живот!

Васко Спасоски

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски