Барање до ЕУ: Три земји-членки на Унијата со предлог за економска помош за Белорусија

Претседателите на Литванија, на Полска и на Романија ќе побараат од лидерите на Европската унија (ЕУ) да понудат пакет на економска поддршка за Белорусија на Самитот што ќе се одржи оваа недела, објави денеска литванскиот претседател, Гитанас Нуседа.

Според соопштението, пакетот ќе вклучува повластен трговски режим со ЕУ, безвизен режим и поддршка за преговори за влез во Светската трговска организација (СТО) и насловен е „поддршка за демократска Белорусија”.

Дел од договорот е поддршка на реформите и на диверзификација на енергетскиот сектор, како и за транзиција кон либерална економија.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки минатата недела изјави дека земјата сака ЕУ да понуди најмалку една милијарда евра за Белорусија како дел од „Маршаловиот план”

Прочитајте и...  Папата Франциск за првпат поддржа легализација на истополови бракови: Имаат право на семејство

Поврзани вести

ЕУ со санкции за руски функционери за хакерскиот напад на Бундестагот во 2015 година

Слободен печат

ВИДЕО: На вештачки остров во Дубаи отворена најголемата фонтана во светот: Две Гинисови атракции на вода во ист емират

Слободен печат

Алијанса на Албанците: Николовски да одговори дали се согласува со непотизмот на ДУИ?

Слободен печат

Нови рестрикции во Словенија: Се затвораат градинки, хотели и дел од продавниците

Слободен печат

Путин сподели свои сознанија: Во Нагорно Карабах загинале близу 5.000 луѓе на двете страни

Слободен печат

Ќе вроди ли со плод објаснувачката мисија на Георгиевски во Софија?

Маријана Митровска

Остави Коментар