Бајден на молитвениот појадок повика на единство

Џо Бајден / Фото EPA-EFE/YURI GRIPAS / POOL

Американскиот претседател Џо Бајден, во денешниот говор што го одржа на традиционалниот молитвен појадок во Вашингтон, апелираше на единство, посебно помеѓу демократите и републиканците во Конгресот.

„Во нашата политика и во нашите животи, премногу често се гледаме едни со други како непријатели, а не како пријатели. Колку и да се тешки времињата, ако погледнеме поблиску, можеме да ја видиме силата и решителноста што долго ја дефинираше Америка“, посочи Бајден.

Молитвениот појадок се одржа во Центарот за посетители во Конгресот, на кој учествуваа 1.300 гости

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот