Бајден: Ако Афроамериканците гласаат за Трамп тогаш не се црнци

Кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Џо Бајден изјави дека Афроамериканците „не се црнци” ако размислуваат за тоа да гласаат за неговиот противкандидат, актуелниот претседател Доналд Трамп.

Изјавата, која многумина ја оценија како гаф, Бајден ја даде вчера, при гостувањето на емисијата „Брекфаст клаб” на познатиот афроамерикански водител Шарламејн Да Гад

За време на 18-минутното интервју, 77-годишниот Бајден ја истакна важноста на афроамериканските гласови, особено ако се земе предвид дека тој ја освои партиската победа во државата Јужна Каролина, каде црните гласачи сочинуваат 60 проценти од телото на демократскиот електорат.

– Јас победив во секоја област. Јас освоив најголем удел на црни гласови, дури и повеќе од Барак (Обама), рече Бајден, додавајќи дека неколку афроамерикански жени се на неговиот список на можни потпретседатели.

Прочитајте и...  Колев: Имаме 120 нови „рамковно вработени“ – 120 пратеници земаат плата, а не одат на работа (ВИДЕО)

Кон крајот на интервјуто, водителот се пожали дека Бајден мораше да го скрати присуството, велејќи дека „тој не може да го прави тоа на црнечките медиуми”.

Поранешниот потпретседател тогаш одговори дека „тоа го прави и на белите и на црните медиуми”. Шарламејн му предложил на Бајден да се врати во шоуто наскоро затоа што има повеќе прашања за него.

– Ако имате проблем да одлучите дали сте за мене или за Трамп, тогаш не сте црнци, одговори Бајден.

Демократскиот претседателски кандидат подоцна изрази жалење поради несоодветниот коментар.

Прочитај повеќе

Единаесет од новозараените се од Липково, еден од Куманово

Слободен печат

Спејс икс ја прекина руската превласт во вселената

Слободен печат

Редици пред продавниците за алкохол во Јужна Африка

Слободен печат

Нов случај на ебола и во западниот дел на ДР Конго

Слободен печат

За само еден ден 696 скопјани аплицирале за субвенции за велосипед

Слободен печат

Личниот лекар на Берлускони тврди: Ова не е истиот ковид-19, вирусот ја губи силата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаецот поради кој гори Америка префрлен во максимално обезбеден затвор

Слободен печат

Трамп и Путин разговараа за самитот на Г7 и нафтата

Слободен печат

Манчевски: Законот е јасен, доколку не се продолжи вонредната состојба, изборите треба да се одржат на 5 јули

Слободен печат

Волстрит во подем со отворањето на американската економија

Слободен печат

СЗО: Мерките треба да останат, нема докази дека вирусот се сменил

Слободен печат

Манчевски: Доколку не нè погодеше здравствената епидемја ќе го достигневме нивото на просечна плата од 30 илјади денари

Слободен печат