-6 C
Скопје

Tag : афроамериканци

Свет

„Мекдоналдс” на суд: Поранешни сопственици на франшизата ја тужат компанијата за расна дискриминација

Слободен печат
Повеќе од 50 Афроамериканци, поранешни сопственици на франшиза за рестораните за брза храна „Мекдоналдс”, ја тужат компанијата за расна дискриминација и бараат оштета во висина...
Кошарка Спорт

Презентер во НБА тешко ги навреди Афроамериканците: Наместо „nuggets“ напишал „nigger“

Слободен печат
Радио водителот и презентер на НБА екипата Шарлот хорнетс, Џон Фоки, е суспендиран бидејќи во еден коментар на Твитер ги навреди Афроамериканците. Тој наместо „Nuggets“...
Кошарка Спорт

Кошаркар на Јута на прес конференција се појави со заштитен елек (ВИДЕО)

Слободен печат
Ѕвездата на Јута џез, Донован Мичел, беше меѓу најзаслужните за победата на неговиот тим во приот натпревар по рестартот на сезоната во НБА лигата, но...
Вести Свет

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Слободен печат
Американскиот претседател, Доналд Трамп, вчера го минимизира  обемот на полициско насилство врз Афроамериканците, изјавувајќи дека полицајците убиваат „повеќе белци”, пренесоа светските агенции. Во интервју за...
Вести Економија

Цукерберг со донација од 200 милиони долари за бизниси на афроамериканци

Слободен печат
Откако на почетокот на овој месец објави дека неговата компанија ќе донира 10 милиони американски долари за групи што се занимаваат со прашања поврзани со...
Спорт Фудбал

Апел на Стерлинг: Дајте им шанса на црните тренери

Слободен печат
Протестите против расизмот и полициската бруталност во САД поради убиството на Џорџ Флојд, полека се прелеваат и во Европа каде акцент се става на расизмот....
Вести Свет

Бајден: Ако Афроамериканците гласаат за Трамп тогаш не се црнци

Слободен печат
Кандидатот на Демократската партија за претседател на САД Џо Бајден изјави дека Афроамериканците „не се црнци” ако размислуваат за тоа да гласаат за неговиот противкандидат,...
Вести Свет Слајдер

Зошто Афроамериканците се повеќе погодени од коронавирусот?

Слободен печат
До сега статистичките податоци се објавуваат во однос на сојузни држави и градови и според нив невозможно е да се извлече заклучок дали КОВИД-19 специфично...