Автопатот до Штип ќе остане „Гоце Делчев“, Бугарија ќе ја сфати одлуката како што треба

Од Владата информираат дека новиот автопат Миладиновци-Штип ќе се вика „Гоце Делчев“ согласно одлуката на претходната влада.

„Постои владина одлука за именување на автопатот Миладиновци-Штип со назив „Гоце Делчев”, што сметаме дека е добра одлука, а истата нема да биде променета и ќе биде целосно почитувана“, објаснуваат од Владата откако во јавноста се отвори прашањето зошто автопатот е пуштeн во функција повеќе од еден месец, а на него се уште нема ниту една табла со името.

Од Владата се убедени дека Бугарија ќе ја прифати оваа одлука во духот на пријателството и добрососедството.

„Имаме многу заеднички настани и ликови во историјата коишто не спојуваат и за коишто се договоривме дека ќе бидат празници за заедништво, а не за делби“, објаснуваат од Владата.

Прочитајте и...  Ситуацијата со Ковид мора да се подобри во спротивно штетите ќе бидат многу поголеми

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева неодамна рече дека „Гоце Делчев“ е Бугарин, дека самиот се изјаснувал како таков, што предизвика жестоки реакции во јавноста.

Засега нема информација кога на автопатот ќе бидат поставени табли со името.

„Сега кога и официјално автопатот е пуштен во сообраќај, ќе биде спроведена и постапка за обележување која ќе ја спроведе ЈП Државни патишта, согласно нивните процедури, а Владата на РСМ ќе побара информација за извршеното задолжение“, велат од Владата.

Проблем со име на автопатот имавме со соседна Грција, кога автопатот кој води до Гевгелија од поранешната влада беше именуван „Александар Велики“. Актуелната влада го промени името и сега автопатот се вика „Пријателство“.

Прочитајте и...  Турција ги отвори границите со Ирак и Иран за товарен сообраќај

БОНУС ВИДЕО

– Tргнавме по автопатот Миладиновци-Штип: Забележавме една интересна работа

 

 

Прочитај повеќе

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат

Куомо до демонстрантите: Тестирајте се на коронавирус, тоа е граѓанска должност

Слободен печат