Автопатот до Штип ќе остане „Гоце Делчев“, Бугарија ќе ја сфати одлуката како што треба

Од Владата информираат дека новиот автопат Миладиновци-Штип ќе се вика „Гоце Делчев“ согласно одлуката на претходната влада.

„Постои владина одлука за именување на автопатот Миладиновци-Штип со назив „Гоце Делчев”, што сметаме дека е добра одлука, а истата нема да биде променета и ќе биде целосно почитувана“, објаснуваат од Владата откако во јавноста се отвори прашањето зошто автопатот е пуштeн во функција повеќе од еден месец, а на него се уште нема ниту една табла со името.

Од Владата се убедени дека Бугарија ќе ја прифати оваа одлука во духот на пријателството и добрососедството.

„Имаме многу заеднички настани и ликови во историјата коишто не спојуваат и за коишто се договоривме дека ќе бидат празници за заедништво, а не за делби“, објаснуваат од Владата.

Прочитајте и...  Забраната за увоз и извоз на гориво од отпад меѓу Северна Македонија и Бугарија стапува на сила од понеделник

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева неодамна рече дека „Гоце Делчев“ е Бугарин, дека самиот се изјаснувал како таков, што предизвика жестоки реакции во јавноста.

Засега нема информација кога на автопатот ќе бидат поставени табли со името.

„Сега кога и официјално автопатот е пуштен во сообраќај, ќе биде спроведена и постапка за обележување која ќе ја спроведе ЈП Државни патишта, согласно нивните процедури, а Владата на РСМ ќе побара информација за извршеното задолжение“, велат од Владата.

Проблем со име на автопатот имавме со соседна Грција, кога автопатот кој води до Гевгелија од поранешната влада беше именуван „Александар Велики“. Актуелната влада го промени името и сега автопатот се вика „Пријателство“.

Прочитајте и...  Милошоски ѝ ја предаде „бомбата“ за Заев на Рускоска

БОНУС ВИДЕО

– Tргнавме по автопатот Миладиновци-Штип: Забележавме една интересна работа

 

 

Прочитај повеќе

Победници и губитници на демократската дебата во Лас Вегас

МИА Агенција

Палестинците бараат прекин на забраната за извоз наметната од Израел

МИА Агенција

Ново рочиште во Кривичен за „Рекет“

Слободен печат

Седум лица се повредени при слетување на авион во Русија

Слободен печат

Американски шпионски авион повторно ја надлетуваше Северна Кореја

Слободен печат

Небиу: Реториката на Мицкоски за Преспанскиот договор е алиби сценарио како подготовка за изборен пораз

Слободен печат

Остави Коментар

1 + единаесет =

Прочитај повеќе

ВЕРИЖЕН СУДИР НА 200 ВОЗИЛА ВО КАНАДА: Две лица загинаа, а 90 се повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Запленети пет тони кокаин во Панама

Слободен печат

Започната истрага против десничарски политичари во Германија кои делеле расистички боенки

Слободен печат

Селмани: Преку глава ни е од насилничкото однесување на дел од контролорите во ЈСП

Слободен печат

Загорка Поп-Антоска Андовска: „Медена земја“ створи надеж кај сите нас дека секој што работи чесно и со љубов може да успее

Слободен печат

Политичка кампања меѓу извршители и стечајни управници

Љубиша Николовски