Австралија под карантин се додека не се вакцинира 70 отсто од популацијата

epa05243081 More than 100 protesters gather outside Queensland's parliament in Brisbane, Australia, 04 April 2016, to hit out at the state government granting a mining lease for Adani's 22 billion Australian dollar (17 billion US dollar) mine, rail, and port project for the state's Galilee basin and Abbot Point. Protesters insisted the government has exaggerated the mine's economic benefits, while talkng down the harm it will do to the Great Barrier Reef. EPA/NATHAN PAULL AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Земјата вчера постави рекорд со 914 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број на новозаразени, додека јужните и источните држави Нов Јужен Велс, Викторија и главниот град Канбера останаа под строг карантин, пренесуваат британските медиуми.

Австралија ќе се придржува до стратегијата за карантин против коронавирусот се додека најмалку 70 проценти од населението не биде целосно вакцинирано, но и потоа ќе мора да почне да живее со вирусот, рече денеска премиерот Скот Морисон.

Земјата вчера постави рекорд со 914 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број на новозаразени, додека јужните и источните држави Нов Јужен Велс, Викторија и главниот град Канбера останаа под строг карантин, пренесуваат британските медиуми.

-Не можете да живеете во карантин засекогаш, мора да го промените тоа во одреден момент, и тоа се случува кога 70 проценти од населението е вакцинирано, рече Морисон во телевизиско интервју.

Заклучувањето е клучен елемент во стратегијата на федералната влада за спречување на пандемијата на коронавирус, се додека не се достигне нивото на вакцинација од 70 проценти, а границите постепено ќе се отвораат кога бројот на вакцинирани ќе се зголеми на 80 проценти.

-Заклучувањето не е одржлив начин за решавање на проблемот со вирусот и затоа мора да достигнеме 70 и 80 проценти од вакцинираните, за да можеме да почнеме да живееме со вирусот, додаде премиерот Морисон.

Во Австралија, која има 25 милиони жители, околу 60 проценти од населението во моментов се наоѓа во карантин.

Извор: МИА

Видео на денот