Австралиец го лажирал сопственото киднапирање за да ја прослави новогодишната ноќ со швалерката

Полиција во Австралија / Фото EPA-EFE/DAN HIMBRECHTS

Австралиец добил наредба да и плати отштета на полицијата откако го лажирал сопственото киднапирање. Пол Ира, од Волонгонг во Нов Јужен Велс, го смислил заговорот за да ја помине новогодишната ноќ со друга жена наместо со својата партнерка, пренесува Би-Би-Си.

Судот му наредил на 35-годишниот да плати 16.218 австралиски долари на полицијата на Нов Јужен Велс за нивната истражна работа. Судијата во Волонгонг рече дека Иера бил „мотивиран од најмалку релевантната причина што некогаш ја сретнал“.

На 31 декември 2022 година, Иера испратил СМС порака до својата партнерка во која тврдел дека бил негов киднапер. Во пораката стоело дека замислените киднапери ќе го држат „до следното утро“. Неговата партнерка потоа контактирала со полицијата во областа Лејк Илавара, која следното утро го нашле Иера во неговото комбе во неговиот роден град Дапто.

Полицајците вложиле повеќе од 200 часа полициска работа во истрагата на тврдењето на Иера за киднапирање, со 16.218 долари потрошени за плати и за добивање телефонски записи, објавија локалните медиуми. Локалниот весник Илавара Стар објави дека Иера првично тврдел дека бил земен од група непознати мажи од Блискиот Исток и подоцна пуштен да си оди.

Тој потоа бил уапсен во јануари и обвинет за лажно обвинение со намера да подведе друго лице на истрагата, што предвидува седумгодишна затворска казна. Иера избегнал затворска казна, но му била издадено 350 часа општествено корисна работа, како и компензација на полицијата.

Тој исто така се изјаснил за виновен за три неповрзани обвиненија за поседување неовластено огнено оружје, забрането оружје без дозвола и муниција без дозвола. Судијата Мајкл Онг ги опишал постапките на Иера како „одвратни“, објави австралискиот медиум 9њуз. Абас Суки, адвокатот што го застапува Иера, рече дека е „задоволен“ што избегнал затворска казна.

Тој рече дека неговиот клиент постигнал „огромен рехабилитациски напредок“ по прекршокот и дека „продолжува да ја ужива поддршката од своето семејство и партнерот и дека сака да продолжи со својот живот како продуктивен член на заедницата“,.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот