Асприља успеал да спречи нарко картелите да го убијат Чилаверт (ВИДЕО)

Фаустино Асприља тврди дека во 1997 година успеал да убеди еден од најблиските соработници на Пабло Ескобар да не го убие голманот на Парагвај, Хозе Луис Чилаверт.

Репрезентацијата на Колумбија за која настапуваше и Асприља загуби од Парагвај со 2:1 во квалификациите за пласман на СП 1998 година во Франција, а за време на средбата црвен картон заработија токму Асприља и Чилаверт.Прво Чилаверт го плукна Асприља, по што Колумбиецот му возврати со бокс.

При излегувањето од теренот, голманот на Парагвај го удри во лицето Асприља по што настана општ хаос покрај аут линијата, а во мешаницата се вклучи и локалната полиција која почна да ги малтретира парагвајските фудбалери.

Сепак, тука не заврши приказната, уште во соблекувалната Асприља добил телефонски повик кој не се одбива, од Хулио Фиеро, еден од најблиските соработници на Пабло Ескобар.

Прочитајте и...  Анри клечеше осум минути и 46 секунди! (ВИДЕО)

Поранешниот фудбалер на Парма и на Њукасл за колумбиската телевизија ТелеПацифико изјави како течел разговорот.

– Веднаш по завршувањето на натпреварот ми зазвони телефонот и ме бараа од непознат број. Кога кренав, човекот ми рече: Јас сум Хулио Фиеро, дојде кај мене во хотел – се потсетува поранешниот фудбалер.

Кога пристигнал во хотелот, Фиеро бил со своето обезбедување и сите биле во алкохолизирана состојба.
„Тогаш ми рече: Ни треба твоја дозвола, овие двајца сакаат да го убијат дебелиот Чилаверт. Како“! „Дали си луд? Ќе го уништите колумбискиот фудбал. Тоа што се случува на теренот, останува на теренот. Само еднаш ме удри во лицето, но потоа се смиривме“, се потсетува Асприља.

Прочитајте и...  Босанскиот репрезентативец Тарабокија ќе го засили Металург

Ваквото тврдење на поранешниот колумбиски репрезентативец не е невообичаено за земјата во која нарко картелите имаат преголемо влијание во државата. Во 1994 година во колумбискиот град Меделин беше убиен бекот на репрезентацијата, Андрес Ескобар бидејќи си постигна автогол на Светското првенство во САД, по што репрезентацијата беше елиминирана од Мундијалот.

Прочитај повеќе

Де Бласио: „УС Опен“ ќе се одржи, но без публика!

Слободен печат

Анри клечеше осум минути и 46 секунди! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо немаше трпение и веднаш ја напушти прес конференцијата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ибра: Ова не е „големиот Милан“, не сум играч за Лига Европа!

Слободен печат

Интер го губи здивот, Верона во финишот му ја одзеде победата (ВИДЕО)

Слободен печат

Јунајтед е во страшна форма, ЛШ е реалност

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бекам не е единствен газда на Интер Мајами, покрај него се синови на кубански агент на ЦИА, милијардер од Јапонија…

Слободен печат

Погба ужива во играта на Јунајтед, сака нов договор 

Слободен печат

Епското финале од Вимблдон помеѓу Ѓоковиќ и Федерер и најдобро во историјата

Слободен печат

Мегваер е преценет, можам да најдам тројца аматери кои ќе играат како него

Слободен печат

На денешен ден се случи најневеројатниот момент во историјата на Светските првенства (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар ги промовираше Георгиевски и Талески

Слободен печат