1 C
Скопје

АПСЕЊЕ ПОРАДИ ТРГОВИЈА СО ОРГАНИ ВО КОСОВО: Три лица приведени после претрес на приватна клиника

Во Косово денеска биле упасени три лица, кои се осомничени за трговија со човечки органи и клетки.

Во селото Чаглавица, во близина на косовскиот главен град, полицијата вчера уапсила двајца странски државјани и еден косовски Албанец.

– Упасени се двајца мажи странски државјани и еден косовски државјанин – Албанец, под сомневање дека се вклучени во споменатото дело. Полициската единица и здравствениот инспекторат извршија контрола во приватна болница и запленија како доказен материјал копии од лекарски досијеа и друга документација – се вели во полициското соопштение.

По налог на надлежен обвинител, трите лица се однесени во притвор.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Се огласија од партијата на поранешниот косовски претседател: Дали синот на Хашим Тачи влегува во изборната трка 

Поврзани вести

АМСМ: Внимателно возете во клисурите, долините и котлините

Слободен печат

Уапсен угостител во Тетово, кој служел гости по дозволеното време

Слободен печат

Тунџев од СДСМ: Се градат 180 километри автопати, 574 стана, а гасоводот ја помина Битола

Слободен печат

Почна најмасовната вакцинација против ковид-19 на планетава

Слободен печат

Во Скопје се лекуваат 270 пациенти со ковид-19, голем дел се на кислородна поддршка

Слободен печат

Еден продавал, двајца купувале кокаин во Гостивар, сите приведени

Слободен печат

Остави Коментар