6 C
Скопје

Апелација намерно чува предмети во фиока, обвинува Синдикатот на полицијата

Апелациониот суд нема намера да ги работи нашите предмети, кои по првостепената пресуда се во корист на вработените во МВР, обвини Дејан Саздов, генерален секретар на Синдикатот на полицијата, додавајќи дека претежно станува збор за случаи за незаконско распределување во рамки на Министерството, односно работни спорови, а токму МВР првичните пресуди ги обжалува на втора инстанца.

Дали неправдата стана закон? Одредени судски постапки во Апелација се водат неразумно и во неразумен рок од по неколку години, а се работи за предмети кои припадниците на МВР ги водат пред надлежните судови. Три до четири години наши предмети се чуваат во судовите, додава Саздов.

Тој тврди дека улога за непостапувањето на судиите имаат одредени началници, раководители и врвот на Министерството, за кои вели дека истовремено се и кадии.

Прочитајте и...  Интервју Висар Ганиу, градоначалник на Општина Чаир: Максимално сум посветен на мојата работа во служба на граѓаните

Одредени судии од делот на работни спорови како чувари ги држат во фиока предметите по неколку години и за тоа, како награда, според нашите информации очекуваат напредување во нивната кариера, изјави Саздов.

Од Синдикатот бараат да се почитуваат законските права на тужителите, а наведуваат дека правдата ќе ја бараат и во Стразбур.

Од МВР, во жалбата за првостепената пресуда, до Апелација порачуваат дека судот не може да се стави во улога на работодавач и да одлучува на кое работно место ќе работи одреден вработен, со оглед дека тоа е дискреционо право на работодавачот, што според Синдикатот се коси со одредбите од Законот за работни односи и Колективниот договор.

Поврзани вести

САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Слободен печат

Ќучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои Извештајот за напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Османи им се заблагодари на гласачите: Историската победа им припаѓа на граѓаните на Косово

Илинка Иљоска

Бурна ноќ за полицијата и инспекторите: Испразнета салата „Јане Сандански“ – 150 навивачи од трибините испратени дома

Мирослава Бурнс

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат

Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Слободен печат

Остави Коментар