14 C
Скопје

Tag : судство

Вести Хроника

Со дигитализацијата на судството постапките ќе бидат побрзи и поевтини, а одложувањата намалени

Слободен печат
 Со целосно дигитализирање на повеќе од 100 судници низ 34 судови во земјата, како и судниците во рамки на Академијата за судии и јавни обвинители...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Mаричиќ: Aкадемијата останува единствената точка за влез во правосудниот систем на сите кандидати под еднакви услови

Слободен печат
Посетата во Брисел беше долго подготвувана и фокусирана на сите оние реформски планови и чекори што сме ги преземале во рамките на правосудниот сектор. Ги...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Обвинителската „чистка“ во мирување, судската на „брза лента“

Лука Андреев
Откако меѓусебната контрола на обвинителите за квалитетот на нивната работа не ги даде посакуваните резултати, за поефикасно постапување по претставките и ставањето крај на феноменот...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Арифи: Судството застанува на свои нозе, важно е министрите и премиерот да се дистанцираат од него

Слободен печат
Универзитетската професорка Беса Арифи во гостувањето на Утрински брифинг нагласи дека е важно политичарите да се дистанцираат и да не сакаат да влијаат врз судството....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО: Мрдна ли судството од „мртва точка“, разговор со новинарот Лука Андреев

Марина Дамческа
Интересни рочишта се одвиваа оваа недела, но сепак голем дел од нив беа одложени. Оваа недела го чекавме случајот „Трезор“, на 22 март се закажани...
Вести Слајдер

Маричиќ: Интензивно работиме на дигитализацијата на судството

Слободен печат
Пандемијата со Ковид-19 е катализатор на процесот на дигитализацијата на судството, истакна министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на V-та Меѓународна судска конференција на...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Прочистувањето во правосудството ќе трае, но создадени се сите предуслови за резултати

Слободен печат
Прочистувањето во правосудството ќе трае, нема да се заврши преку ноќ, но создадени се сите предуслови за да имаме резултати. Битката не е завршена, но...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

БРНЗ: Корупцијата е рак што ги јаде темелите на ова општество, мора да се искорени заради младите и нивната иднина

Слободен печат
Земјата да  остане на неопходните потреби за стабилна демократија, силна економија, отфрлање на корупцијата и независно судство, за да се обезбеди иднина на младите генерации, ...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Професор Борче Давитковски: Сè повеќе, за жал, градиме партизирана држава

Слободен печат
Изминатите 30 години кај нас, за жал, некако не успеавме да направиме едно граѓанско општество, држава во која граѓаните ќе ги остваруваат своите права на...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ за прочистување на судството: Досега се разрешени 10 судии, се водат постапки против стотина

Слободен печат
Процесот на враќање на довербата во судството или процес на прочистување на судството дава веќе конкретни резултати. Од 2019 година, од кога се донесени законите...