5 C
Скопје

Tag : апелација

Вести Македонија

Апелација ја потврди првостепената пресуда по однос на вината и делумно ги уважи жалбите на обвинетите за „27 април”

Слободен печат
Апелациониот суд Скопје по одржана јавна седница донесе пресуда со која ја потврди првостепената пресуда по однос на вината за стореното кривично дело и делумно...
Вести Македонија Слајдер

И по пет месеци Апелација не го добила „Рекет“ од Кривичен – пресудите за Боки 13 и Јанева остануваат неправосилни

Лука Андреев
Предметот за случајот „Рекет“, во кој прогласени за виновни беа Бојан Јовановски и поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, се уште не е доставен во...
Вести Македонија Слајдер

Aпелација ја намали затворската казна за Ѓоко Поповски

Горан Наумовски
Затворската казна на поранешниот помошник министер за јавни набавки во МВР, Ѓоко Пoповски е намалена од девет на пет години. Одлуката ја донеле апелациските судии...
Вести Македонија Хроника

Апелација намерно чува предмети во фиока, обвинува Синдикатот на полицијата

Лука Андреев
Апелациониот суд нема намера да ги работи нашите предмети, кои по првостепената пресуда се во корист на вработените во МВР, обвини Дејан Саздов, генерален секретар...
Вести Македонија Слајдер

Боки 13 излегува од затвор, заминува во куќен притвор

Слободен печат
Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски, осуден во предметот „Рекет”, со што решението на првостепениот Суд се преиначува на начин што...
Вести Македонија

Врховен потврди уште една одлука на Апелација: Бизнисменот Сеад Кочан останува во затвор

Слободен печат
Врховниот суд потврди уште една одлуката на Алепациониот суд. Овојпат се однесува на бизнисменот Сеад Кочан со која е осуден на затворска казна од четири...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Димитриевска за жалбата на ОЈО за сообраќајката кај Млечен: Ми се потврдија поплаките за обвинителката и судијката!

Лука Андреев
Оштетената во сообраќајката кај Млечниот ресторан, Наташа Димитриевска, за Слободен печат оценува дека од она што го прочитала во соопштението на ОЈО-Скопје, кое се жали...
Вести Македонија

Обвинетиот кој пијан ја усмрти Фросина Цековска кај Универзална осуден на 4 години затвор

Слободен печат
Врховниот суд на Република Северна Македонија, постапувајќи по жалбите на обвинетиот и на обвинителството во предметот со сообраќајната несреќа кај Универзална сала, во која животот...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

(ВИДЕО) Наташа Димитриевска: „Очекувам затворска казна. Тоа е најмалата сатисфакција што можам да ја добијам во оваа фаза!“

Лука Андреев
Тетовчанката Наташа Димитриевска, денеска поднесе претставка до Судскиот совет поради, како што вели, непочитувањето на Елена Илиевска Јосифовиќ на судската функција и судското работење, како...
Вести Македонија Слајдер

Битолската апелација ја поништи гаранцијата од 30.000 евра, Нефи Усеини и брат му остануваат во притвор

Слободен печат
Битолската апелација го поништила решението на охридскиот суд за прифаќање на гаранцијата од 30.000 евра на Нефи Усеини и неговиот брат, со што тие остануваат...