АНТИГАБИЧНА ИСХРАНА: Која храна ви помага при проблеми со ваквите инфекции?

Кога се борите со кандида или друга габична инфекција, најлоши непријатели се шеќерот, млекото и кафето.

Покрај соодветната терапија, така и исхраната игра важна улога при лечењето на габичните инфекции. Ваквите инфекции треба да се лечат што порано и со сериозен пристап, за да се спречат посериозни здравствени проблеми.

Најпрво, треба да консумирате храна со низок процент на јаглехидрати, како што се пилешкото и мисиркиното месо, морската храна, јатките и нескробните зеленчуци.

Недозволени се белиот шеќер, сахарозата, фруктозата, малтозата, гикогенот и сите останати шеќери кои ги има во десертите. Истото важи и за овошјето, особено сушеното и конзервираното.

Исфрлете од исхраната и производи со квасец, но и оние кои содржат оцет. Очигледно, треба да ги исфрлите и печурките. Кикириките и ф’стаците исто така треба да се избегнуваат.

Прочитајте и...  Дневен хороскоп за 06.06.2020: Погледнете каков ден ве очекува!

Алкохолот исто така може да го стимулира размножувањето на габичките, затоа треба да го исфрлите во секоја можна варијанта.

Наместо кафе и црн чај, пијте вода и билни чаеви. Месните производи се дозволени, освен сувомеснатите, саламите и конзервираните месни продукти.

Ограничено внесувајте сирења со ниска содржина на лактоза и пијте немасен јогурт кој содржи поволни бактерии.

Од овошје најдобро е само лимон и тоа разреден со поголема количина вода. Од зеленчук, како што веќе споменавме, исклучете ги скробните продукти, а користете такви со висок процент на растителни влакна, како што се мешунките, брокула, зелка…

Во умерена количина можете да консумирате ориз, но само интегрален, а белиот да го избегнувате.

Прочитај повеќе

Прсти ќе излижете: Изненадете го вашето семејство денеска со турско ѓомлезе (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Дневен хороскоп за 06.06.2020: Погледнете каков ден ве очекува!

Васко Спасоски

Две години ги избегнуваше медиумите поради уништеното лице: Познатата актерка е свесна дека претерала со операциите! (ФОТО)

Слободен печат

Гореше стан на вториот кат, три храбри момчиња се искачија и го спасија старецот од сигурна смрт (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќерката на познатата ѕвезда од „Беверли Хилс“ е вистинска убавица – Има 18 години и неодоливо потсетува на мајка и! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ НИ ПРОБУВАЈТЕ: Жените во овие три хороскопски знаци не можете да ги надмудрите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Том Круз поради „Невозможна мисија“ гради „Корона-фри“ село: Луѓето на снимање ќе влегуваат преку „балони“

Слободен печат

Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно – Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Најплатената славна личност за 2020 – Заработила многу повеќе од Роналдо, Федерер и Меси заедно (ФОТО)

Слободен печат

Како да го проверите квалитетот на прашокот за перење кој го користите?

Слободен печат

Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи – МНОГУ! (ФОТО)

Слободен печат

Многу важни правила за среќно семејство – Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Слободен печат