Ангеловски: Ќе играме офанзивно, поинаку не знаеме

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски најавува офанзивна игра против Словенија во квалификациите за ЕП 2020 година. „Рисовите“ на 10 октомври на Националната Арена „Тодор Проески“ ја пречекуваат Словенија, а по три дена и гостуваат на селекцијата на Полска. Селекторот на собирот на репрезентативците изјави дека фокусот е насочен кон првиот противник.

– Силно верувам во овие момци и во нивниот победнички менталитет и така ќе биде и против Словенија. Ќе играме офанзивно и на победа, затоа што ние поинаку и не знаеме. Мислам дека натпреварот против Словенија ќе биде најдобриот наш одигран натпревар во овие квалификации – вели Ангеловски.

Проблем за селекторот претставува отсуството на стандардниот Енис Барди кој поради повреда не може да им помогне на соиграчите на натпреварот против Словенија. На негово место, Ангеловски ги повика Ѓорѓи Стоилов од Академија Пандев и фудбалерот на Вардар, Марио Младеновски.

Прочитајте и...  Мајката на Нејмар му ги прости гревовите на поранешното момче, планира и венчавка

– За жал тоа што го најавив за Барди дека не се најоптимистички прогнозите при објавувањето на списокот, се оствари. Загубивме важен член во тимот, а поради суспензијата на Бејтулаи дополнително ги повикав Ѓорѓи Стоилов и Марио Младеновски. Сега очекувам да нè одминат повредите од тоа што сега го имаме на располагање и посакувам на најдобар начин да се подготвиме – вели селекторот.

Прочитај повеќе

Почнаа кавгите во Интер, Конте бара едно, Марота нејќе да чуе и нуди друго

Слободен печат

Бунт против Погба, соблекувалната на Реал не го сака во тимот

Слободен печат

Се подготвува размената на летото, Пеп добива идеално засилување од Баерн

Слободен печат

Федерер повеќе заработува од Роналдо и Меси

Слободен печат

Мајката на Нејмар му ги прости гревовите на поранешното момче, планира и венчавка

Слободен печат

НБА лигата продолжува на 31 јули и тоа со плеј-оф

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвена звезда со „петарда“ до нова шампионска титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Се враќаат и навивачите на фудбалските стадиони

Слободен печат

Негативни тестовите на Академија Пандев и Борец

Слободен печат

Прекрасен гол на македонскиот репрезентативец Адеми за Динамо Загреб! (ВИДЕО)

Слободен печат

Обвинител бара затворска казна за Диего Коста

Слободен печат