Ангеловска со отчет за сработеното (ВИДЕО)

– Најгорда сум за трите алатки за транспарентност “Отворени финансии”, “Јавен Долг” и “Капитални расходи” со кои значајно ја зголемиле транспаретноста вели Ангеловска

Министерката за финансии Нина Ангеловска на оваа функција дојде пред 10 месеци.

Вели дека почнале со многу силно темпо, а КОВИД-19 кризата донела уште посилно темпо и турбулентен период.

Во споделената објава посочува дека посебен предизвик за реализација била Домашната платежна картичка и поставувањето нови стандарди и дебрократизацијата на имплементацијата на мерките. Додека најгорда вели дека е на трите алатки за транспарентност “Отворени финансии”, “Јавен Долг” и “Капитални расходи” со кои значајно ја зголемиле транспаретноста.

Отчет за дел од сработеното во изминатите 10 месеци во Министерството за финансии

Не е сѐ, но е одбран дел од сработеното. Издвоив топ 38 работи што ги реализирав како Министер за финансии заедно со тимот во периодот од моето доаѓање до сега. Особено голем предизвик беа 35 и 36, а особено горди сме со тимот за 1,2 и 3. Од оние кои имаат влијание на животната средина 13 💚 за чист Вардар

Publiée par Nina Angelovska sur Jeudi 9 juillet 2020

Прочитајте и...  Спасовски: Очекувам мнозинската граѓанска волја да се преточи во институциите и да добиеме новата прогресивна Влада

Прочитај повеќе

Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци

Слободен печат

Делови од општините Карпош, Сарај и Гази Баба утре без струја

Слободен печат

Над 300.000 заразени со коронавирус во Шпанија

Слободен печат

Пожар во струјомер поради гром во тетовско Сиричино

Слободен печат

Комбинирана настава спас за учениците од септември?

Михаило Донев

Врие во ДУИ: Стравот од одење во опозиција е голем

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борисов: Подготвен сум да заминам во секое време

Слободен печат

МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

Слободен печат

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција, поединечни одобренија за сите опсези

Слободен печат

Грција испраќа спасувачки тим во Бејрут

Слободен печат

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс