18.8 C
Скопје

Tag : министерка

Култура

Битолското Ислахане се става под привремена заштита, изјави министерката Ирена Стефоска на Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите

Слободен печат
По повод Меѓународниот ден на спомениците и локалитетите – 18 Април, министерката за култура Ирена Стефоска престојуваше во Битола, каде посети неколку значајни културно-историски добра,...
Вести Свет

Гонзалес Лаја: Дигиталните сертификати за вакцинација на ЕУ ќе бидат подготвени најдоцна во јуни

Слободен печат
Дигиталните сертификати за вакцинација на Европската Унија (ЕУ) ќе бидат подготвени најдоцна во јуни, рече шпанската министерка за надворешни работи, Аранча Гонзалес Лаја. Минатиот месец,...
Културен печат

Министерство за култура: Рекорден број апликации за државна поддршка

Тони Димков
На Годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година по дејности и области пристигнале 6.352 апликации. Конкурсите за поддршка на...
Вести Македонија

Царовска во посета на „Алкалоид“: Со компаниите ќе создаваме квалификуван кадар и ќе обезбедуваме работа за младите

Слободен печат
Министерката за образование и наука, Мила Царовска, германската амбасадорка Анке Холштајн и претставници од банката за развој KFW, денеска ја посетија компанијата „Алкалоид“ која има...
Вести Македонија

Шахпаска за состојбата во градинките: Стабилно е, се бара можност за зголемување на капацитетите во јасли

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика (МТСП), Јагода Шахпаска денеска истакна дека состојбата во градинките е стабилна и дека се следи на дневно ниво. Последниот...
Вести Македонија Слајдер

Шекеринска: На крајот на октомври ќе може да кажеме дека воено сме целосно интегрирани во НАТО

Слободен печат
Оваа и следната година нè чекаат два важни датума околу членството на земјата во НАТО. Првиот е во октомври во 2021 година, кога треба и...
Културен печат

Министерство за култура: Предлог-буџетот за културата во 2021 година е реален и граѓански

Тони Димков
Министерката Ирена Стефоска на почетокот од своето обраќање на јавноста се осврна на приоритетите, на проектите и на политиките на Министерството за култура за 2021...
Вести Свет Слајдер

Естонската министерка за образование поднесе оставка од морални причини: Со владин автомобил ги носела децата на училиште

Слободен печат
Естонската министерка за образование, Маилис Репс, денеска поднесе оставка на функцијата по медиумските извештаи дека користела државно возило и возач за да ги носи своите...
Култура

Министерката Ирена Стефоска ги посети Курбиново, Љубојно и споменикот од НОБ во Отешево

Слободен печат
Министерката за култура Ирена Стефоска на 30 октомври изврши увид во тековните активности на неколку значајни културни добра во Преспанскиот регион. Посетата ја започна со...
Вести Свет

Унгарската министерка за правда е позитивна на коронавирус

Слободен печат
Унгарската министерка за правда Јудит Варга соопшти дека е позитивна на тест за коронавирусот, дека чувствува благи респираторни симптоми и оди во карантин. – Од...